Dallas bo tudi naslednji dve tekmi igral na domačem parketu. V noči na soboto ob 1.30 po slovenskem času bo gostil Memphis. Foto: Reuters

Kapetan slovenske reprezentance, ki si je na zadnji tekmi, ko je Dallas klonil na gostovanju pri Clippersih, zvil levi palec, je proti najboljši obrambi v ligi v statistiko vpisal še po devet skokov in podaj, ukradel je tudi dve žogi, v 38 minutah pa nobene izgubil. Kyrie Irving se je izkazal s 27 točkami, 22 od teh je prispeval v drugem polčasu. Oba sta bila natančna pri izvajanju prostih metov, Luka jih je 8/9, Kyrie pa celo 9/9. Izjemno obetavni turški center Alperen Seungun, ki letos v dresu Houstona igra izvrstno, je z 31 točkami odigral najboljšo tekmo sezone.

"Včasih jemljemo njegove predstave kar za samoumevne, kar ne bi smeli. Hoče zmagovati, hkrati pa je trojni dvojček na dveh nogah," je o Luki dejal Jason Kidd. Dončić je po tekmi dejal, da je v karieri njegov "horok", s katerim je navdušil v zaključku obračuna, zdaj 2/2, saj je na tak način zadel tudi v dresu slovenske reprezentance proti Švedski. "Igrali so dobro obrambo, še posebej v prvem polčasu. Mi smo tedaj naredili preveč osebnih napak. Pomembna zmaga, saj ima Houston zelo dobro ekipo z veliko nadarjenimi igralci. Vedno je težko igrati proti njim," je še dodal 24-letni Ljubljančan.

Dončića je pokrival Dillon Brooks, s katerim ima Luka neporavnane račune s četrtfinala svetovnega prvenstva med Slovenijo in Kanado. Foto: Reuters

"Rekel sem igralcem, da smo igrali dovolj dobro za zmago, a ne dovolj pametno, da bi nam uspelo. Bili smo ekstra agresivni, še posebej ob koncu tretje četrtine. Številni igralci so delali nespametne osebne napake. Omogočili smo Irvingu, da je metal proste mete in ga razigrali, ko mu sicer ni šlo. Lahko si agresiven, to je popolnoma jasno, toda ko tako udariš nekoga po roki ob metu za tri, je to neumna poteza. To nima veze z agresivnostjo," je bil do svojih varovancev kritičen trener Houstona Ime Udoka.

Rocketsi so po treh sezonah, ko so bili med najslabšimi v ligi, letos začeli precej bolje. Predvsem so dobri v obrambi, toda ne znajdejo se na gostovanjih, saj so izgubili vseh šest. V medsebojnih obračunih t. i. rivalstva I-45, kot se je zaradi ceste, ki povezuje teksaški velemesti, prijelo ime dvobojev teh dveh klubov, je Houston nekoliko uspešnejši, toda Mavsi so ga zdaj premagali četrtič zapored, sicer pa osmič na zadnjih devetih obračunih.

Dallas je že prej ostal brez možnosti za napredovanje v pokalu, kjer so bili polovično uspešni na štirih tekmah, ki so štele za novonastalo tekmovanje. Tudi izkupiček Raket, ki bi ob morebitni zmagi nad teksaškim tekmecem napredovale, je zdaj polovičen, skupino B Zahoda pa so tako osvojili košarkarji New Orleansa. Kiddovi varovanci so sicer zmagali 11. v sezoni, s tem pa so se zavihteli na tretje mesto Zahodne konference. Houston je zdaj osmi.

Dallas je odigral odlično uvodno četrtino. V prvi polovici je sicer Houston držal korak. Dillon Brooks je v peti minuti zadel za 8:7, potem pa so gostitelji naredili delni izid 15:4 in prvič na tekmi povedli z dvomestno razliko. Do konca prve četrtine so gostje znižali na –7. Sedem točk je v prvih 12 minutah dosegel tudi Dončić. V 20. minuti, ko je bil izza črte uspešen Dante Exum, so si Mavsi priigrali 14 točk naskoka, kar je bila najvišja prednost na srečanju, toda zaključek prvega polčasa je pripadel Raketam, ki so naredile delni izid 7:17. Ob odmoru je Dallas vodil s 54:50. Luka je v prvem delu dosegel 18 točk.

Houston je udarno začel drugi polčas. Po dobri minuti je prvič po uvodu srečanja povedel, ko je trojko zadel Jalen Green. Dončić, ki je v tretji četrtini dodal še 11 točk, je držal korak z gosti, ki pa so prevzeli pobudo. V 35. minuti so Rocketsi povedli za devet, nato pa je Irving dosegel devet zaporednih Dallasovih točk in približal na 88:84. Na krilih serije Irvinga so Mavsi vstopili v zadnjo četrtino. Najprej je zadel Dončić, potem pa je s črte prostih metov izenačil Kyrie. Tari Eason je dvakrat zadel za vodstvo Houstona, potem po enkrat še Sengun in Brooks, zatem pa je Dončić, ki je predtem dal štiri točke Mavsov zapored, našel Derricka Jonesa, ki je bil natančen izza črte za 97:96.

Dallasu je nato uspel delni izid 11:2 in dobre štiri minute pred koncem je s trojko Irving priigral osem točk naskoka, devet pa je znašala razlika minuto pozneje, ko je Jones zadel vse tri proste mete. Sengun je približal na –5, na začetku zadnje minute pa je navdušil Luka z domiselno potezo. Sprva je njegov met sicer blokiral Jalen Green, vendar je Ljubljančan prišel do žoge, ki jo je neuspešno reševal Aaron Holiday, in nato zadel z elegantnim t. i. "horokom". Sengun je nato dal štiri točke zapored. Vmes je trojko, s katero bi dokončno odločil srečanje, zgrešil Irving, toda 11 sekund pred koncem je ohranil mirno kri na črti prostih metov, po trojki Jabarija Smitha je zabil Derrick Jones, piko na i zmagi pa je na črti prostih metov postavil Dončić.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Monk junak zmage Sacramenta po velikem preobratu

Sacramento je po velikem preobratu premagal Golden State (124:123) in potrdil mesto v četrtfinalu. Warriorsi so vodili že za 24, 15 minut pred koncem za 16, dvomestna pa je bila razlika tudi še pred zadnjo četrtino. Kingsi so vztrajno topili zaostanek, in ko je ostalo še dobrih šest minut, po košu Malika Monka prišli na –1, zatem pa prek D'Aarona Foxa celo povedli. Moses Moody je na drugi strani odgovoril, Steph Curry pa je s trojko priigral pet točk prednosti Bojevnikom. Minuto in pol pred koncem je ostrostrelec s črte prostih metov zadel za 115:121. Toda nato je bil Fox natančen za tri, vmes je zadel Andrew Wiggins, Monk pa je po izgubljeni žogi Curryja s trojko približal na –1. 30 sekund pred koncem je žogo zapravil še Draymond Green, na drugi strani pa je odločilen koš prek Wigginsove roke dosegel Monk. Sedem sekund je še ostalo gostom za zadnji napad, toda niso prišli do izdelanega meta. Curry je poskusil s trojko, toda bil nenatančen.

Andetokumbo in Lillard skupaj dala 65 točk

Janis Andetokumbo je 33 točk dosegel ob metu iz igre 11/16, proste mete pa je metal 10/13. Foto: Reuters

Milwaukee je dobil vse štiri pokalne tekme, s tem pa si je tudi priigral četrtfinale na domačem parketu. Nazadnje je slavil v Miamiju (124:131), kjer sta blestela Janis Andetokumbo in Damian Lillard, ki sta skupaj dala 65 točk. Zadnjo četrtino so Bucksi dobili za 11. “Vemo, kaj je potrebno za zmago. Znamo zmagovati,“ je dejal Lillard, ki je prispeval 32 točk. Gostje so srečanje končali z delnim izidom 16:6. 5/6 so v tej seriji metali iz igre, zadeli pa vseh pet prostih metov. Trener Vročice, pri kateri je 31 točk dosegel B Adebayo, Erik Spoelstra, ki je pogrešal poškodovanega Jimmyja Butlerja, je bil kljub porazu zadovoljen s predstavo svojih varovancev, predvsem pa je poudaril dober napad.

Zmaga Minnesote kljub poškodbi Edwardsa

Minnesota, ki vodi na Zahodu, je s 106:103 premagala Oklahomo. V drugem polčasu je gostom uspel preobrat po zaslugi dobre obrambe. Uspešna je bila tudi cona volkov, ki so v tretji četrtini ostali brez Anthonyja Edwardsa. Tudi tokrat je bil prvi strelec svoje ekipe, potem ko je 12 od svojih 21 točk dal v tretji četrtini, ko so gostitelji prevzeli pobudo, vendar pa po nerodnem padcu po zabijanju ni mogel nadaljevati srečanja. Rudy Gobert se je izkazal s 17 točkami, 16 skoki in štirimi blokadami. 17 točk je pristavil tudi Troy Brown, ki pa je štiri sekunde pred koncem zadel le en prosti met. Gostje so tako imeli še met za podaljšek, toda trojko je z velike razdalje zgrešil Shai Gilgeous-Alexander, ki je bil z 32 točkami prvi strelec tekme. Minnesota je skok dobila z 51:36.

Tekme 28. novembra:
DALLAS – HOUSTON
121:115 (29:22, 25:28, 30:38, 37:27)
Dončić 41 (15/29 iz igre, 3/10 za tri), 9 skokov in 9 podaj v 38 minutah, Irving 27, Jones 15, Exum 12, Hardaway 11, Lively 8, Green 5, Holmes 2; Sengun 31 (met 10/19), Smith in Brooks po 16, Ja. Green 12, Eason 11, VanVleet 10, in 12 podaj, Holiday 8. Je. Green 6, Tate 5.

BOSTON – CHICAGO 124:97
Brown 30 (met 12/23), Tatum 21, Horford 16, Holiday in White po 14, Pritchard 11; DeRozan in White po 19, Williams 14, Dosunmu 10.

BROOKLYN – TORONTO 115:103
Dinwiddie 23, Bridges 22 in 10 skokov, Johnson in O'Neale po 18, Claxton 15. Siakam (10 skokov) in Barnes (11 skokov) po 17, Trent 15, Schröder 14, Boucher 13, Anunoby 10.

CLEVELAND – ATLANTA 128:105
Mitchell 40 (met 14/25) in 11 skokov, Garland 19, Mobley 17 in 19 skokov, Niang 12, Allen in Strus po 11, LeVert 10; Hunter in Bogdanović po 18, Bey in Capela po 14, Young (10 podaj), Murray in Okongwu po 13.

MIAMI – MILWAUKEE 124:131
Adebayo 31 (met 13/27) in 10 skokov, Lowry 21, Richardson 20, Martin in Jaquez po 14, Robinson 13; J. Andetokumbo 33 (met 11/16) in 10 skokov, Lillard 32 (met 9/18), Middleton 17, Beasley 16 in 10 skokov, B. Lopez 12.

NEW YORK – CHARLOTTE 115:91
Randle 25 in 20 skokov, Quickley 23, Hart 17, Barrett 16, Brunson 12; Miller 18, Bridges 13, Williams 12 in 12 skokov, Rozier in Washington po 11.

MINNESOTA – OKLAHOMA CITY 106:103
Edwards 21, Gobert (16 skokov) in Brown po 17, Reid 15, Towns 13 in 10 skokov; Gilgeous-Alexander 32 (met 13/22), Holmgren 16, Jal. Williams, Giddey in Wallace po 10.

SACRAMENTO – GOLDEN STATE 124:123
Fox 29 in 10 skokov, Huerter in Monk po 21, Barnes 12, Lyles 11; Curry (10 skokov) in Wiggins po 29, Thompson 20 in 11 skokov, Moody 11, Šarić 10.