Avstrijci se veselijo nepričakovanih treh točk. Foto: Reuters

Avstrijci so v torek s petimi goli v zadnji tretjini izsilili podaljšek proti svetovnim prvakom, ki so tako oddali prvo točko, severni sosedi pa so prvo osvojili.

Finci so hitro povedli v O2 Areni v Pragi. Saku Maenalanen je bil natančen v 3. minuti, Oliver Kapanen pa je v 9. minuti povišal na 2:0. Napadalec Salzburga Mario Huber, ki je blestel v letošnji končnici Lige IceHL, je znižal v 24. minuti.

V zadnji tretjini so Avstrijci zatresli mrežo ob prednosti igralca več v 45. minuti, a so sodniki po ogledu posnetka zadetek razveljavili. Thimo Nickl je v 50. minuti izenačil na 2:2, nato pa je vse kazalo na podaljšek. 20 stotink pred koncem rednega dela je napadalec Berna Benjamin Baumgartner dosegel odločilni gol po podaji Lukasa Hauduma.

Baumgartner: To je najboljša stvar, ki se je zgodila avstrijskemu hokeju v zadnjem času
Razmerje v strelih na vrata je bilo 32:20. Odlično je branil David Kickert.

Z nepričakovano zmago so se Avstrijci močno približali obstanku v elitni skupini. V divizijo I se bosta preselili zadnjeuvrščeni reprezentanci iz dveh osemčlanskih ekip, med elito pa se bosta prihodnje leto preselili Slovenija in Madžarska.

Linus Johansson in soigralci so zbrali maksimalnih 12 točk. Foto: EPA

"Bilo je neverjetno, sploh ne morem opisati občutkov. Pomislil sem, morda imamo priložnost, streljal sem proti vratom in plošček se je znašel v mreži. To je najboljša stvar, ki se je zgodila avstrijskemu hokeju v zadnjem času," je bil navdušen avstrijski junak Baumgartner.

Finci so po tekmi dejali, da tudi pri vodstvu 2:0 niso podcenjevali tekmeca. "Vedeli smo, da bo težka tekma, saj Avstrijci na tem prvenstvu igrajo zelo všečen hokej. Dobro so opravili svojo nalogo," je poudaril Mikael Granlund.

Na večerni tekmi v skupini A je Kanada premagala Norveško s 4:1. Na vrhu sta Kanada in Švica z 11 točkami, sledi jima Češka z 9.

Švedi še niso oddali točke
V skupini B je Švedska ugnala Kazahstan s 3:1, zvečer pa so bile ZDA boljše od Francije s 5:0. Na vrhu je Švedska, ki ima po štirih krogih edina polni izkupiček.