Dončić in Curry sta blestela na parketu American Airlines Centra. Foto: AP

Najboljši športnik Slovenije v preteklem letu je zadel pet trojk iz prvih šestih poskusov, zadnje štiri mete izza črte pa je zgrešil. Prispeval je šest skokov in pet podaj, vendar je tudi izgubil pet žog. Na parketu je bil 32 minut.

Luka Dončić je bil znova najboljši strelec Mavericksov. Foto: Reuters

Curry odločil s trojko 42 sekund pred koncem
Mavericksi so z delnim izidom 11:0 prevzeli vodstvo sredi zadnje četrtine (108:103). V napeti končnici je Curry z lebdečim polaganjem izenačil na 114:114. Dončić je skušal odgovoriti s trojko, vendar se je žoga nesrečno odvalila iz obroča.

Ključna je bila izjemna trojka Curryja z osmih metrov 42 sekund pred koncem. Po minuti odmora je Draymond Green blokiral polaganje Jalena Brunsona. Po zgrešenem metu Curryja je imel Dallas zadnji napad, a je Harrisonu Barnesu žoga ušla v avt. Dončić je moral narediti osebno napako nad Curryjem, ki je zanesljivo zadel oba prosta meta za zmago prvakov.

Ko bo zaigral še Cousins, bo mozaik popoln
Izbranci Steva Kerra so ulovili pravi ritem, to je bila njihova četrta zaporedna zmaga, kar je najdaljši niz po osmih zmagah zapored med 22. oktobrom in 5. novembrom. Trener Steve Kerr že nestrpno pričakuje vrnitev poškodovanega centra DeMarcusa Cousinsa. Naslednji teden naj bi prvič zaigral v dresu Golden Stata.

Curry in Durant sta blestela v končnici. Foto: Reuters

Barea že končal sezono
"Nikakor nam ni uspelo zaustaviti Currja. Imel je briljanten večer," je poudaril trener Dallasa Rick Carlisle, ki do konca sezone ne bo mogel računati na organizatorja igre J. J. Bareo, ki si je strgal ahilovo tetivo na desni nogi. Poškodoval se je v zadnji četrtini petkove tekme proti Minnesoti, operacija pa ga čaka v ponedeljek.

Dallas po slabem štartu prevzel pobudo
Bojevniki so odlično začeli, Kevin Durant je nanizal šest točk in že po treh minutah je Carlisle vzel minuto odmora pri zaostanku s 3:8. Curry je hitro nakazal, da je naravnal roko, a mu je s trojko odgovoril Dončić. Sredi uvodne tretjine je nato tretji najboljši metalec trojk v zgodovini Lige NBA (več sta jih zadela le legendarna Ray Allen in Reggie Miller) povišal na 10:16. Gostiteljem se je uspelo zbrati in z delnim izidom 7:0 so po polaganju Doriana Finney-Smitha prvič na tekmi prevzeli vodstvo (17:16).

Mavericksi so se razigrali. Dončić je po podaji Dirka Nowitzkega zadel izza črte po značilnem koraku nazaj za 25:19. Izjemni Curry je držal priključek, v uvodni četrtini je zadel štiri trojke in prednost Dallasa je znašala le štiri točke (29:25).

Durant in Curry zrežirala preobrat
Na začetku druge četrtine je Dončić krenil v protinapad, nakazal prodor, nato pa stopil nazaj in povišal na 34:27. Veliko navdušenje v dvorani je požel Nowitzki po trojki z osmih metrov za najvišjo prednost Dallasa na tekmi (37:29).

To ni bil naš večer, zgrešili smo zadnjih osem metov. Lahko bi prišli do precej boljših položajev. Golden State je že izpolnil bonus osebnih napak in naš načrt je bil s prodori priti do prostih metov.

Luka Dončić

Bojevniki so odgovorili z delnim izidom 8:0 in prevzeli pobudo tik pred odmorom, ko sta Durant in Curry zadela vsak po dve trojki in ob polčasu so imeli prvaki osem točk naskoka (54:62).

Dončić s trojko prek Duranta končal tretjo četrtino
Tudi v tretji četrtini je bil Curry razigran. Z dvema trojkama je poskrbel za najvišjo prednost Golden Stata na srečanju (68:78) in Carlisle je moral vzeti minuto odmora. Dončić je s polaganjem in trojko hitro ujel priključek. Dve sekundi pred koncem tretjega dela igre je stopil za črto in prek iztegnjene roke Duranta zadel za tri točke. Po 36 minutah so bili gostitelji zelo blizu (88:92).

Barnes kaznoval veliko neumnost Greena
Sedem minut pred koncem je Durant našel Curryja, ki je z novo trojko povišal prednost gostov na 97:103. Dallas je nato strnil obrambo in z delnim izidom 11:0 prišel do preobrata. Devin Harris je dvignil navijače na noge s petimi zaporednimi točkami za vodstvo s 108:103.

Veliko neumnost je naredil Green štiri minute pred koncem, ko je skočil v zrak in grobo podrl Barnesa pri metu za tri točke. Sodniki so si ogledali posnetek in se odločili za nešportno osebno napako. Barnes je zadel vse tri proste mete (113:108).

Durant je hitro videl, da imam vročo roko, zato se je odločil, da bo skušal pozornost branilcev usmeriti nase. Akcije sem uspešno zaključeval in hitro smo opazili, kakšno obrambo želijo igrati. Zelo pametno smo odigrali v končnici.

Stephen Curry

Bojevniki blesteli v končnici
Končnica je popolnoma pripadla gostom, ki so z delnim izidom 11:1 prišli do zmage. Edino točko za Dallas je prispeval Dončić s prostega meta minuto in 54 sekund pred koncem. Curry je najprej izenačil na 114:114. Po zgrešenih poskusih Barnesa in Dončića za tri točke pa je zadel odločilno trojko 42 sekund pred zadnjim piskom sirene.

Nuggetsi so se ogreli za obračun vodilnih
Golden State bo imel še precej težjo nalogo v torek, ko bo gostoval v Denverju v obračunu vodilnih ekip Zahoda.

Serge Ibaka je zadel ključno trojko v drugem podaljšku. Foto: Reuters

Nuggetsi so se veselili 12. zaporedne zmage v Pepsi Centru, s 116:113 so ugnali Portland. Nikola Jokić se je približal šestemu trojnemu dvojčku sezone (40 točk, 10 skokov in 8 podaj). Minuto pred koncem je zadel za vodstvo Denverja s 110:108, nato pa je dodal še dva prosta meta.

Ibaka s trojko odločil maraton v Washingtonu
V izjemno napeti tekmi je Washington izgubil proti Torontu s 138:140 po dveh podaljških. Raptorsi, ki so se veselili pete zaporedne zmage, so v drugi četrtini vodili že z 51:28. Bradley Beal je s trojnim dvojčkom (43 točk, 15 skokov in 10 podaj) poskrbel za veliko vrnitev Wizardsov. S trojko 20 sekund pred koncem je izsilil podaljšek.

James Harden je v Orlandu že 16. zapored presegel 30 točk, a to ni bilo dovolj za zmago Houstona. Zvezdnik je za tri točke metal le 1/17. Foto: Reuters

V drugem podaljšku je Washington prvič na tekmi povedel, ključno trojko pa je zadel Serge Ibaka 15 pred sekund pred koncem. Otto Porter ni bil natančen izza črte, Danny Green pa je s prostim metom potrdil veliko zmago Toronta, ki vodi na Vzhodu.

Katastrofalna predstava Lakersov
Za presenečenje večera je poskrbel Cleveland, ki je končal niz 12 zaporednih porazov v Staples Centru. LA Lakersi so prikazali najslabšo predstavo sezone in izgubili proti najslabši ekipi lige s 95:101.

Curry z 48 točkami potopil Dallas

Brez LeBrona Jamesa in Rajona Ronda so izgubili kar sedem izmed zadnjih desetih tekem, tokrat pa so od začetka delovali raztreseno. Cavaliersi so se veselili prve zmage po 18. decembru. Hitro so prevzeli nadzor (13:28) in vse do končnice se Lakersi niso nevarno približali. Ko se je prebudil Kyle Kuzma (29 točk), so znižali na 93:96, vendar so gostje s prostimi meti zadržali prednost. Celotna prva peterka je bila dvoštevilčna, Cedi Osman je prispeval 20 točk.

Jezerniki so katastrofalno metali izza črte (7/34) in zgrešili kar enajst prostih metov (16/27). Trener Luke Walton je bil na koncu že obupan, gledalci pa so žvižgali. James bo imel ponovni pregled dimelj sredi tedna.

Nedeljske tekme:
DALLAS - GOLDEN STATE 114:119
Dončić 26 (8/18 iz igre, 5/10 za tri, prosti meti 5/8), 6 skokov in 5 podaj v 32 minutah, Barnes 22, Jordan 13 in 14 skokov, Brunson 12, Harris 9, Powell in Matthews po 8, Finney Smith 7, Kleber 6, Nowitzki 3; Curry 48 (17/32 iz igre, 11/19 za tri), 6 skokov in 5 podaj v 37 minutah, Durant 28 (10/21 iz igre), Thompson 16, McKinnie 10, Iguodala 6, Green 4, Jerebko 3, Livingston in Looney po 2.

NEW YORK - PHILADELPHIA 105:108
Knox 31 (12/23 iz igre), Kornet 23, Mudiay 19; Embiid 26 in 8 skokov, Redick 22, Simmons 20, 22 skokov in 9 podaj.

WASHINGTON - TORONTO ** 138:140
Beal 43 (17/36 iz igre, 6/12 za tri), 15 podaj in 10 skokov v 55 minutah, Porter 27, Ariza 23, 10 podaj in 9 skokov; Leonard 41 (15/29 iz igre) in 11 skokov, Siakam 24 in 19 skokov, Wright 17, Green 16.
** - po dveh podaljških

ATLANTA - MILWAUKEE 114:133
Young 26 in 10 skokov, Bembry 18; Antetokounmpo 33 (9/17 iz igre), Bledsoe 24 (9/13 iz igre) in 10 podaj, Middleton 17 in 11 skokov, Brogdon 14.

ORLANDO - HOUSTON 116:109
Vučević in Gordon po 22, Fournier 19, Ross 17; Harden 38 (11/32 iz igre, 1/17 za tri), 12 podaj in 9 skokov v 43 minutah, Rivers 25, Capela 17 (8/12 iz igre) in 10 skokov.

DENVER - PORTLAND 116:113
Jokić 40 (15/23 iz igre, 4/7 za tri), 10 skokov in 8 podaj, Murray 24, Beasley 13; Lillard 26, McCollum 18.

LA LAKERS - CLEVELAND 95:101
Kuzma 29 (11/23 igre) in 9 skokov, Ingram 22, Ball 13; Osman 20, Hood 18, Burks (13 skokov) in Sexton po 17, Thompson 15 in 14 skokov.