Po Japonski 2006, Turčiji 2010 in Španiji 2016 bo Slovenija znova zaigrala na svetovnem prvenstvu. Potem ko so po neuspešnih kvalifikacijah za zadnje, ki ga je 2019 gostila Kitajska, so tokrat že pred zadnjim kvalifikacijskim oknom potrdili vozovnico za turnir, ki bo prihodnje leto na Filipinih, Indoneziji in Japonskem. Uvrstitev je pomembna tudi zaradi uvrstitve na olimpijske igre v Parizu 2024. Kvalifikacije se bodo sicer končale februarja, ko bo vrsta Aleksandra Sekulića gostovala v Estoniji in gostila Izrael.

Tako kot v Tel Avivu je bila tudi v Bonifiki borbenost v obrambi na pravi ravni. Obenem so bili znova najboljši posamezniki trenutne slovenske zasedbe večino tekme razpoloženi v napadu, ki ga je tudi tokrat odlično vodil Žiga Samar. Dirigent slovenske igre je statistiko napolnil s 14 točkami in 12 podajami. Jordan Morgan je pod obročema gospodaril z 22 točkami in 13 skoki. Svoje je dodal vedno nepopustljivi kapetan Edo Murić s 14 točkami, toliko jih je pristavil tudi Miha Lapornik. Vnovič je dober vtis pustil mladi Urban Klavžar, ki je s prostima metoma dal žig na slovensko vozovnico za Azijo, sicer pa je zbral deset točk, med strelce pa se je s sedmimi točkami vpisal še Blaž Mahkovic.

Žiga Samar je tako proti Izraelu kot proti Nemčiji odlično vodil slovenski napad. Foto: www.alesfevzer.com

Na začetku tekme so Nemci trikrat zapored izigrali domačo obrambo in zaključili pod obročem. Četrta minuta je tekla, ko je Slovenija s trojko Lapornika prvič povedla. Tri podaje je do tedaj že zbral Samar. Nato je Murić ukradel žogo, zaključil v protinapadu in zadel tudi dodatni prosti met, po lepi kombinaciji pa je Morgan pod košem zadel za 14:8. Potekala je peta minuta, ko je Samar po drugi osebni napaki odšel na klop. Slovenska igra je ob njegovi odsotnosti močno padla, domača vrsta je v drugi polovici četrtine dala le še dve točki, Nemčija pa je s serijo 14:0 povedla s 24:16.

Odlično je Slovenija odprla drugo četrtino. Morgan je prevzel nadzor nad obrambnim skokom, svoje je ameriški košarkar v slovenskem dresu dal tudi v napadu, kjer je dobro sodeloval s Samarjem. Ko sta bila na parketu, je bila Slovenija od Nemčije v prvem delu boljša za 16 oziroma 17 točk. Prvi slovenski organizator igre je s trojko dokončal domačo serijo 8:0 in zadel za vodstvo s 26:25. Ko je dvakrat zapored v prodoru uspešno zaključil Klavžar, je Slovenija dve minuti pred koncem prvega polčasa povedla za osem, na odmor pa, potem ko je drugo četrtino dobila za 15, odšla z vodstvom 41:34.

Sekulićevi varovanci so drugi del odprli s košem Samarja, nato pa je v protinapadu po ukradeni žogi Morgan zabil za prvo dvomestno razliko. Ko so Nemci naredili delni izid 5:0, je s trojko odgovoril Samar, ki je v 26. minuti z lepo podajo našel samega Mahkovica, ta pa je izza črte zadel za 53:41. Ko sta bila v nizu s polrazdalje natančna Lapornik in Klavžar, je prednost 11 minut pred koncem narasla na 16, 13 pa je bila zaloga pred zadnjo četrtino.

Razigrana naveza Samar-Morgan, ki je nemško obrambo izigravala s "pick and roll", je na začetku zadnjega dela tekme priigrala Sloveniji 17 točk naskoka, 18 pa je znašala razlika štiri minute pred koncem, ko je 21-letni Jeseničan prodrl in domiselno podal nazaj Američanu, ki je zaključil s silovitim zabijanjem. Ko se je zdelo, da je srečanje že odločeno, so gostje na krilih Davida Kramerja naredili serijo 12:0, tako da so minuto in pol pred koncem prišli na -6. Imeli so celo napad, da bi se še približali, toda Kramerja je dobro pokril Morgan, nemški košarkar pa je napravil korake.