Najhitrejša Slovenka Maja Mihalinec Zidar je izpolnila cilj na Poljskem. Razred zase je bila Ajla del Ponte z najhitrejšim časom sezone na svetu. Foto: EPA

Najhitrejša Slovenka je bila blizu medalji, saj sta Finka Lotta Kemppien in Nizozemka Jamile Samuel tekli 7,22 sekunde. Prva je po fotofinišu dobila srebro, druga bron.

"Izboljšala sem uvrstitev iz Glasgowa, s tem sem zadovoljna, a če bi izboljšala svoj izid sezone, bi osvojila medaljo. Škoda, ampak biti peta v Evropi v sprintu je izjemno. V vseh treh današnjih tekih smo se menjale na vrhu, finale pa je tekma zase. Bile smo zelo izenačene in tu so odločale malenkosti. Dobro sem tekla predvsem drugi del teka, kar je pomembno za sezono na prostem in tek na 200 m, kar bo moja disciplina na olimpijskih igrah. Peto mesto pa je potrditev, da sem v vrhu na stari celini," je po finalu povedala Mihalinčeva.

V polfinalu je v drugi skupini s časom 7,25 zasedla drugo mesto v skupini in se neposredno uvrstila med osem najboljših v Evropi. Pred njo je bila v cilju le Švicarka Ajla del Ponte (7,19), ki je bila tudi sicer najhitrejša med vsemi. Pred tem je Slovenka v dopoldanskih kvalifikacijah s 7,31 sekunde dosegla skupno enajsti čas.

Mihalinec Zidarjeva je v finalu tekla že pred dvema letoma v Glasgowu, ko je bila šesta.

Mihalinec Zidarjeva štiri stotinke od zmagovalnega odra na 60 metrov

Filipičeva znova prek 14 metrov
Neja Filipič je v finalu troskoka zasedla osmo mesto (14,02 m). Zlato je osvojila Portugalka Patricia Mamona, nekdanja evropska prvakinja na prostem (2016) in podprvakinja (2012), ki je bila najboljša že v kvalifikacijah, v finalu pa je skočila državni rekord 14,53 m.

Druga je bila Španka Ana Peleteiro (14,52), tretja Nemka Neele Eckhardt (14,52), ki pa je imela slabši drugi skok.

25-letna Filipičeva je po osebnem rekordu v sobotnih kvalifikacijah, ko je za šesti izid prvič v karieri v dvorani preskočila 14 m (14,09), tudi prvič v karieri na veliki tekmi nastopila v finalu.

Med osmerico najboljših iz kvalifikacij so ji 13,78 m namerili po prvi seriji. Imela je nekaj težav v zadnjem delu, po prvi seriji je tako zasedala sedmo mesto. Po drugi seriji je napredovala za eno mesto, ko je drugič doslej v dvoranah presegla magičnih 14 metrov (14,02) in po pristanku zaploskala temu dosežku. Do tretjega mesta jo je ločilo 21 centimetrov.

V tretji seriji je skočila 13,74 m, a ostala šesta, za osem centimetrov pa se je povečal njen zaostanek za tretjim mestom. Kmalu nato sta jo že na začetku četrte serije prehiteli tekmovalki, ki sta bili dotlej za njo, Belorusinja Vajaleta Skvarcova pa je celo skočila na tretje mesto (14,35 m). Mamona je vodila že od prve serije in je v tretji dosegla 14,53 m, Eckhardtova se ji je v isti približala le na centimeter (14,52).

Žirovka, študentka fakultete za farmacijo, je v četrtem poskusu popolnoma ponovila dosežek iz prejšnjega (13,74 m) in bila osma, v peti seriji je skočila 13,86, v zadnji pa je ostala brez izida.

Uživala tudi v skokih Duplantisa in teku Mihalinčeve
"V soboto sem pokurila skoraj vso energijo, bi lahko rekla. Zelo sem se morala potruditi za nov skok čez 14 m, kar pa tudi ni kar tako. To je šele drugi moj tak izid v sezoni in tudi v karieri. Bil pa je izenačen boj za odličja, najboljše tri je ločil le centimeter, odločalo se je v zadnji seriji. Sama pa imam še rezerve," je poudarila Filipičeva.

Armand Duplantis je deklasiral tekmece za 25 cm in več. Foto: EPA

"Ko sem končala v šesti seriji, sem videla Šveda Armanda Duplantisa, ki je skočil 6,05 m, zaključek finala troskoka, pa nato še Majo Mihalinec, vse iz prve vrste. Po nastopu sem imela 10 minut sproščene atletike in uživanja. Takoj po nastopu sem sodnikom rekla, da bi rada še ostala tam, in so mi kot še nekaterim dovolili. Tako sem lahko navijala za Majo, ki je sklenila naše nastope na tem EP-ju," je opisala Filipičeva.

Ingebrigtsen in Duplantis nova zvezdnika
20-letni letni Norvežan Jakob Ingebrigtsen že tri leta nezadržno napreduje proti vrhu, na tem EP-ju je zadnji dan ubranil zlato na 3000 m, dva dni prej je bil že prvi v cilju na 1500 m. To sta bili edini odličji njegove države.

Leto dni starejši Šved Armand "Mondo" Duplantis prav tako posega po zvezdah ob izpraznjenem atletskem prestolu po odhodu Usaina Bolta pred leti. Tokat je Duplantis s 6,05 m v skoku s palico za 25 centimetrov ugnal vse tekmece.