Slovenija je slabo začela (v prvem polčasu trojke 1/16), dolgo lovila tekmece in jih v zadnji četrtini le ujela (in prehitela). Gregor Hrovat (na fotografiji) je 70 sekund pred koncem odločil tekmo s košem za 80:73. Foto: www.alesfevzer.com

Žiga Dimec je bil z 12 točkami prvi strelec Slovenije, ki je bila brez številnih ključnih členov, si je pa v dvorani dvoboj ogledal Goran Dragić. Ker so se priprave šele dobro začele, igra razumljivo še ni bila na prav visoki ravni, a v pravem času se je odprlo v napadu. Ob koncu tretje četrtine je tako Slovenija prvič v drugem polčasu povedla, v zadnji četrtini pa je tekmecem pošla sapa. Selektor Aleksander Sekulić je priložnost ponudil vsem 14 košarkarjem, tudi novincem. Vsi so se vpisali med strelce, po poškodbi roke pa se je na parket uspešno vrnil Klemen Prepelič (11 točk).

Bine Prepelič v prvi peterki
"Primeren test je bila ta tekma, naši mladi so se izkazali, na koncu so dali v višjo prestavo," je povedal K. Prepelič. V začetno peterko je Sekulić uvrstil Alekseja Nikolića, Jako Blažiča, Gregorja Hrovata, Žigo Dimca in debitanta Bineta Prepeliča, bratranca Klemna Prepeliča. V izbrani vrsti so prvič zaigrali še Robert Jurković, Saša Ciani in Luka Ščuka. Nizozemci so z uspešnimi meti z razdalje hitro povedli za 10 točk (6:16), v dobrih petih minutah so Slovencem nasuli kar 19 točk.

Srečanje reprezentanc, ki imata po mnenju Fibe največ (Slovenija) in najmanj (Nizozemska) možnosti za naslov prvaka na letošnjem EP-ju, si je v Zlatorogu ogledalo približno 1500 gledalcev. Foto: www.alesfevzer.com

De Jong do polčasa dosegel 14 točk
V nadaljevanju je bila slovenska igra v obrambi odločnejša, nikakor pa ni steklo v napadu, tako da so gostje ohranjali nekaj točk prednosti. Izkazal se je predvsem 34-letni branilec Worthy de Jong, ki je do polčasa zbral 14 točk (na koncu 26). Nizozemski met za tri točke je bil v prvih 20 minutah 8/17 (slovenski vsega 1/16), a je nato njen učinek v napadu šepal, Slovenci pa so stopnjevali ritem.

Goran Dragić na tribunah Zlatoroga
V 34. minuti je Klemen Prepelič s trojko prinesel vodstvo 65:63, nato je Bine Prepelič v raketi zadel za 67:63, uspešen napad je pristavil še Jurij Macura. Gregor Hrovat je 70 sekund pred koncem odločil tekmo s košem za 80:73. Razmerje v skokih je bilo izenačeno, za Slovenijo pa ni bil usoden slab met za tri točke (6/33).

Iz tekme v tekmo težji nasprotniki
Med gledalci v Zlatorogu so bili Vlatko Čančar, Mike Tobey in Goran Dragić (vsi nestrpno pričakujejo odločitev, ali bo pomagal na EP-ju ali ne), Luka Dončić pa se bo reprezentanci pridružil v ponedeljek. Prihodnji teden čaka Slovenijo turnir v Carigradu, kjer se bo merila s Turčijo in Ukrajino, poslastici pa sledita 17. in 20. avgusta. Najprej bo v razprodanih Stožicah gostovala Srbija, nato pa v dvorani Zlatorog še Hrvaška.

Pred EP-jem še tekmi z Estonijo in Nemčijo
Nov preizkus bo že v soboto, ko bo v Zlatorogu (ob 20.15) tekmec Črna Gora. Pred odhodom na EP, ki se bo začel 1. septembra, bo Slovenija igrala še kvalifikacijski tekmi za svetovno prvenstvo. 25. avgusta bo Slovenija gostila Estonijo, nato pa jo 28. avgusta čaka tekma v Nemčiji.