Sevilla je daleč najuspešnejša ekipa v zgodovini Pokala Uefa oziroma Evropske lige. V Budimpešti so Andaluzijci osvojili sedmi naslov (2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020 in 2023), na drugem mestu večne lestvice jih imajo štiri manj Inter Milan, Liverpool, Juventus in Atletico. Foto: Reuters

Težko bi rekli, da je finale v madžarski prestolnici postregel z vrhunskim nogometom. Nekaj prebliskov je bilo, a v celoti je bila igra precej taktična, večkrat nepovezana in polna napak na obeh straneh. Na koncu so se naslova, svojega sedmega v tem tekmovanju, veselili Andaluzijci, ki so zmagali po izvajanju 11-metrovk. Odločilno je za hrbet rimskega vratarja pospravil Gonzalo Montiel.

Prvi polčas je bil razmeroma miren. Obe ekipi sta tekmo začeli previdno, prvi so zapretili Rimljani, in sicer v 11. minuti, ko se je Leonardo Spinazzola po lepi podaji Zekija Çelika znašel v imenitni priložnosti, a mu ni uspelo premagati vratarja Yassineja Bounouja, ki je svetovno nogometno javnost opozoril predvsem s predstavami na lanskem svetovnem prvenstvu.

Po dobri uri igre je zadišalo po enajstmetrovki, potem ko se je ob trku z Nemanjo Gudljem v kazenskem prostoru na tleh znašel Tammy Abraham, a glavni sodnik Anthony Taylor tudi po ogledu posnetka VAR ni dosodil ničesar.

Nastop Paula Dybale je bil pred velikim finalom zaradi bolečin v gležnju sicer pod velikim vprašajem. Trener Jose Mourinho ga je kljub vsemu uvrstil v začetno enajsterico, Argentinec pa mu je zaupanje povrnil z zadetkom v 34. minuti. Foto: Reuters

To so bile minute italijanskega prvoligaša, ki je nato v 34. minuti vendarle povedel. Ivanu Rakitiću je žogo (s prekrškom?) odvzel Nemanja Matić, Gianluca Mancini pa je z natančno globinsko podajo lepo našel Paula Dybalo, ki si je žogo namestil na levico in jo z natančno odmerjenim nizkim diagonalnim strelom pospravil za hrbet Bounuja. 0:1!

Sevilla nikakor ni našla pravega recepta, da bi zares ogrozila vrata tekmeca, šele globoko v sodnikovem podaljšku je za najlepšo priložnost poskrbel Rakitić. Njegov strel z levico s približno 20 metrov je stresel okvir gola, ne pa tudi mreže.

Španci v nadaljevanju niso potrebovali veliko časa za izenačenje, natančneje deset minut: v 55. minuti je po predložku z desne strani ob pokrivanju Youssefa En-Nesyrija žogo v lastno mrežo spravil Mancini. Okroglo usnje se je po predložku Jesusa Navasa v gol odbilo od njegovega kolena.

Sevilla je izid izenačila v 55. minuti, ko je lastnega vratarja Ruija Patricia premagal Gianluca Mancini. Žoga se je namreč po predložku Jesusa Navasa z desne strani odbila od njegove noge in končala v mreži. To je bil sicer šele drugi avtogol v zgodovini finalnih obračunov Evropske lige: prvega je zadel Romelu Lukaku v dresu Interja leta 2020 – prav proti Sevilli. Foto: Reuters

V 67. minuti so imeli Rimljani izjemno priložnost za vnovično vodstvo po predložku Lorenza Pellegrinija s prostega strela. V kaosu pred vrati Seville so poskusili Abraham, Chris Smalling in Bryan Christante, na koncu pa je z desnico v kazenskem prostoru grdo zgrešil še Roger Ibañez. Ostalo je pri 1:1.

Sevilla je v drugem polčasu po pričakovanjih zagospodarila na sredini igrišča, varovanci Joséja Mourinha so se osredotočili na obrambo in pazili predvsem na razigrana rezervista Erika Lamelo in Susa, ki sta na zelenico stopila pred začetkom drugega polčasa in izdatno poživila igro španskega kolektiva.

V 75. minuti je Ibañez v kazenskem prostoru podrl Lucasa Ocamposa, Taylor je takoj pokazal na belo točko, a si je po ogledu posnetka VAR premislil, saj je brazilski branilec ob posredovanju izbil tudi žogo. Veliko olajšanje za privržence Rome – in Mourinha, ki je bentil na klopi sinov volkulje.

Nogometaši Rome so takole obkolili angleškega sodnika Anthonyja Taylorja, potem ko je ta pokazal na belo točko v korist Seville. Po ogledu posnetka VAR si je premislil. Foto: Reuters

Portugalski strateg je že nekaj minut pozneje zahteval strel z bele točke še za svojo ekipo, potem ko je v kazenskem prostoru po predložku z leve strani z roko igral Fernando, a je Taylorjeva piščalka ostala nema.

Nato pa v 83. minuti izjemna priložnost za Romo! Po odlično izvedenem prostem strelu in visoki podaji Pellegrinija v kazenski prostor je z voleja poskusil rezervist Andrea Belotti, ki je v 75. minuti zamenjal Abrahama, a je po Bounoujevi obrambi ostalo 1:1.

Do konca rednega dela srečanja nobena od ekip ni želela pretirano tvegati, igra se je odvijala med obema kazenskima prostoroma, slabo minuto pred iztekom 6. minute Taylorjevega dodatka je Sevilla še zadnjič zapretila, obakrat s strelom z razdalje: najprej je dlani Patricia ogrel Suso, zatem je mimo njegove desne vratnice sprožil še Fernando.

Andrea Belotti je s približno sedmih metrov sprožil z levico, a zgrešil. Njegov poskus je sicer s konicami prstov ubranil Bounou, a je Taylor s svojimi pomočniki to spregledal in ni dosodil udarca iz kota v korist Rome. Foto: Reuters

Podaljška sta bila za pozabo. Roma je bolj ali manj tratila čas, ob vsaki prekinitvi so Mourinhevi igralci poskušali odščipniti čim več sekund, na drugi strani Španci na polovici tekmeca niso imeli prave ideje. V zaključku drugega podaljška je Roma pritiskala na vrata Seville, a zaman. Maratonska tekma (drugi podaljšek je bil podaljšan za kar 12 minut!) se je nato vendarle prevesila v loterijo strelov z bele točke.

Prvi je strel izvedel Ocampos, ki je Patricia poslal v napačno smer. Prvi na vrsti pri Romi je bil Cristante, tudi on je bil uspešen, čeprav je Bounou uganil smer strela. Lamela je bil nato uspešen s strelom v desno stran, Mancini pa je s projektilom po sredini zadel nogi vratarja.

'Break' Seville je potrdil Rakitić, ki je hladnokrvno zadel v levo stran, še bolj je med navijači Seville završalo po poskusu Ibañeza, ki je zadel vratnico. Montiel je imel na nogi lovoriko, a je njegovo namero uganil Patricio, ki pa je zapustil golovo črto, tako da je rezervist strel ponovil in Andaluzijcem prinesel sedmi naslov.