Tim Matavž je takole zabil svoj letošnji 9. prvenstveni gol, nato pa je ob izteku tekme z AZ-om dosegel še okroglega desetega. Foto: Reuters
Tim Matavž
Matavževih 10 glov na 18 tekmah v sezoni 2010/11. Lani jih je na 32 prvenstvenih tekmah zabil 13. (za povečavo kliknite na sliko) Foto: MMC-jev uporabnik martin218
Josip Iličić
Josip Iličić in njegovih prvih šest golov v Serii A. Do zdaj je bil najučinkovitejši v sezoni 2008/09, ko je v I. SNL za Interblock dosegel 9 golov. Foto: MMC-jev uporabnik martin218
Birsa zatresel mrežo Marseilla

Omenjena mlada slovenska nogometaša sta tudi najbolj zanimava za govorice na "tržnici", čeprav obstaja malo možnosti, da bi že pozimi zamenjala sredini. Čeprav igrata na različnih položajih, Iličić je napadalni krilni vezist, Matavž pa čista "špica", pa je zanimivo primerjati, s katerih položajev dosegata letos zadetke.

MMC-jev uporabnik martin218 se je lotil omenjene primerjave, katere sliki lahko vidite na desni strani novice. Matavž zadeva z vseh strani, a je nekoliko bolj učinkovit z desne, medtem ko je Iličić izrazit "desničar", saj je samo en gol od šestih dosegel z leve strani.

Brez Pastoreja Iličić učinkovitejši?
22-letni Kranjčan, ki je leto starejši od Šempetrčana, je bil v soboto osrednji mož zmage Palerma nad Parmo, ki je sicer dobila prvi polčas z 0:1. Ob odmoru je v slačilnici ostal prvi zvezdnik "rosonerov" Javier Pastore in Iličiću se je odprl prostor. S "petko" je sodeloval pri izenačujočem golu, 15 minut pred koncem je z desne strani oplazil prečko, nato pa je tik pred koncem s podajo na Kasamija zmedel Zaccarda, ki je žogo preusmeril v lastno mrežo in postavil končni izid 3:1 za Sicilijance, pri katerih je Armin Bačinović vso tekmo obvladoval sredino igrišča.

Slovenska kolonija na Siciliji tudi najvišje
Palermo, ki se bo z novoletnim prihodom Siniše Andželkovića izenačil z Gentom po številu slovenskih legionarjev, se je povzpel že na 5. mesto Serie A, kjer je sezono sklenil že lani. V prvi italijanski ligi gre dobro tudi 9. Udineseju, ki je z 2:1 ugnal Fiorentino. Samir Handanović je sicer slabše posredoval ob gostujočem golu Santane, a so to tokrat nadoknadili njegovi soigralci z Di Natalejem na čelu. Chievo je v tednu dni doživel dva tesna poraza, pri prvem v Bologni je Boštjan Cesar dosegel svoj drugi gol v Serie A, pri drugem proti Lecceju pa je Bojan Jokić drugič letos odigral celotno prvenstveno tekmo.

Slovenec potopil predlanske prvake
Matavž je bil mož odločitve na derbiju 18. kroga prve nizozemske lige. Na obračunu Groningen - AZ Alkmaar je Šempetrčan zabil oba gola na tekmi. Najprej je v 11. minuti spretno sprejel podajo Dušana Tadića in s hitrim strelom ukanil Sergia Romera. Argentinski reprezentančni vratar mu je ob koncu 1. polčasa preprečil drugi gol, ki pa mu ga je slovenski napadalec le zabil v zadnjem trenutku tekme. Ko je Alkmaar v zadnjem napadu pritisnili z vsemi igralci, je Matavž počakal na sredinski črti, prejel dolgo podajo Fredrika Stenmana in nato rutinirano zaključil "solo".

Četrti prvenstveni gol Birse
Valter Birsa je med tednom sklenil premierno sezono v Ligi prvakov, v kateri je proti Ajaxu tudi dosegel en gol. Auxerre se je od elitnega klubskega tekmovanja poslovil s porazom 4:0 pri Real Madridu. V soboto je "mladince" čakalo novo gostovanje pri velikem klubu - Marseillu. Birsa je začel in končal akcijo, ki je burgundskemu klubu na Velodromu prinesla izenačenje in dragoceno točko. Šempetrčan je z leve strani natančno podal do Juliena Quercie, ki je bil zrušen na črti kazenskega prostora. Najstrožjo kazen je zanesljivo izvedel Birsa, ki je vratarja Steva Mandando poslal v desno stran, žogo pa v levo (video v priloženi videonovici).

Na drugega čakal več kot tisoč minut
Na daljavo se je prebudila naveza Birsa - Burgič, ki je v šampionskih letih Gorice sejala strah in trepet po igriščih I. SNL. Miran Burgič, ki se je po odhodu v tujino na Švedskem spopadal s številnimi poškodbami, je v avstrijskem prvenstvu le prekinil strelski post. Po 21. avgustu in več kot tisoč (!) minutah brez gola je napadalec iz Zagorja zabil kar dva gola, kar je njegovemu Tirol Wackerju iz Innsbrucka na gostovanju pri Rapidu Dunaj na koncu prineslo točko (3:3).

Mogoče je pravilni odgovor na naslovno vprašanje naveza Iličić - Matavž? Mogoče ...

Gola Tima Matavža proti AZ Alkmaarju (od 2:07 in od 7:50)

Vrhunci tekme Palermo - Parma 3:1

Napaka Handanovića pri golu Santane (od 0:59)

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Matjaža Keka
Ime PriimekKlub (država)TekmaIgralni časOpombe
VRATARJI
Jasmin HandanovićEmpoli (ITA II)Empoli - Portogruaro 2:3vso tekmočetrti zaporedni poraz
Samir HandanovićUdinese (ITA)Udinese - Fiorentina 2:1vso tekmonaredil napako pri golu Fiorentine

v 40' z 11-m za 1:1
Josip IličićPalermo (ITA)Palermo - Parma 3:1vso tekmopodal za avtogol za 3:1 v 89', prečka
Andraž KirmWisla Krakow (POL)2. mesto po jesenskem delu/nadaljevanje 25. 2.
Milivoje NovakovićKöln (NEM)Köln - Eintracht 1:0/poškodovan
Tim MatavžGroningen (NIZ)Groningen - AZ Alkmaar 2:0vso tekmo v 11' za 1:0, v 93' za 2:0
Nejc PečnikNacional (POR)Nacional - As. Naval 2:1*do 67' (2:1)tekmo so igrali 3 dni!
"Ladje na obzorju"
Miran BurgičTirol Wacker (AVT)Rapid D. - Tirol 3:3vso tekmo v 28' za 1:1, v 54' za 2:2