Liverpool se je z dobljenim derbijem proti Chelseaju znova zavihtel na vrh Premier lige. Foto: Reuters

Liverpoolčani so bili v sezoni 2013/14 zelo blizu naslova, ki pa jim je zdrsnil iz rok po domačem porazu proti Chelseaju 27. aprila, ko sta Demba Ba in Willian poskrbela za zmago z 2:0.

Mohamed Salah je v 53. minuti z razdalje razparal mrežo Chelseaja za 2:0. Foto: Reuters

Tokrat si rdeči na istem prizorišču proti istemu nasprotniku niso privoščili enakega spodrsljaja, od gostov iz Londona so bili praktično vso tekmo boljši nasprotnik, premoč pa so okronali na uvodu drugega polčasa, ko sta v razmiku dveh minut Chelseajevo mrežo zatresla Sadio Mane in Mohamed Salah.

Liverpool boljši, a mreža obmirovala
Že v 6. minuti derbija se je Salahu ponudila lepa priložnost, ko je po Manejevem predložku Salah z volejem nastreljal vratarja Kepo Arrizabalago, dvajset minut pozneje je zadetek Jordana Hendersona z blokom preprečil branilec David Luiz. Gostitelji so ves čas oblegali vrata nasprotnika, ki je bil nevaren predvsem iz protinapadov. Po enem izmed njih bi lahko celo povedel, v 30. minuti je Willian z roba kazenskega prostora žogo poslal za las mimo leve vratnice Alissona Beckerja. Zadnjo priložnost v prvem polčasu je zapravil Roberto Firmino, ki je tik pred odmorom po predložku Trenta Alexandra-Arnolda iz bližine nastreljal gostujočega vratarja.

Sadio Mane je po predložku Jordana Hendersona z glavo Liverpool popeljal v vodstvo. Foto: Reuters
Chelseajev branilec Antonio Rüdiger se je poškodoval v prvem polčasu, na zelenici ga je zamenjal Andreas Christensen. Foto: Reuters

Salah z evrogolom poskrbel za vrhunec
Sledil je bliskovit začetek drugega polčasa, v katerem so varovanci Jürgena Kloppa ekspresno povedli z 2:0. Najprej je v šesti minuti nadaljevanja Henderson z desne strani poslal predložek na drugo vratnico, kjer je povsem neovirano z glavo zadel Mane, nato pa vrhunec derbija dve minuti pozneje. Salah je prišel do žoge na desni strani, vtekel proti sredini in z diagonalnim strelom z 20 metrov razparal mrežo londonskega kolektiva. Arrizabalaga ni imel nobenih možnosti. To je bil za Egipčana prvi zadetek zunaj kazenskega prostora po januarju 2018, ko je z razdalje zatresel mrežo Manchester Cityja.

Hazard žogo poslal v vratnico
Dvojno vodstvo je Liverpoolčane kar nekoliko uspavalo, hitro so se znašli v obrambi, potem ko je Chelsea napadel z vsemi topovi in si priigral tudi nekaj lepih priložnosti – po najlepši je Eden Hazard, ki je ušel zanki prepovedanega položaja, že premagal vratarja, a mu je veselje preprečila vratnica. Vseeno so se gostitelji hitro otresli pritiska in tudi sami nekajkrat zapretili na drugi strani igrišča, v 89. minuti je bilo najbolj vroče, ko je dlani gostujočega vratarja z novim nevarnim strelom ogrel Mane.

Pred začetkom derbija so se na Anfieldu z minuto molka spomnili 96 Liverpoolovih navijačev, ki so umrli po tragediji na stadionu Hillsborough v Sheffieldu med polfinalnim obračunom FA-pokala. V ponedeljek, 15. aprila, je 30. obletnica tragedije. Foto: Reuters

Liverpool ima s tekmo več na vrhu prvenstvene lestvice dve točki naskoka pred Manchester Cityjem, ki se bo v naslednjem krogu pomeril s Tottenhamom na Etihadu. Liverpoolčane čaka gostovanje v Cardiffu.

Raheem Sterling, mož odločitve na Selhurst Parku v Londonu. Foto: Reuters

Sterling in Jesus potopila Crystal Palace
Manchester City je v 34. krogu opravil svoje delo, s 3:1 je v gosteh premagal Crystal Palace, junak tekme pa je bil Raheem Sterling. Angleški reprezentančni napadalec se je med strelce prvič vpisal v 15. minuti, ko je po krasni globinski podaji Kevina De Bruyneja stekel proti vratom Vicenteja Guaite in ga premagal s silovitim strelom pod prečko. Vodstvo sinjemodrih je podvojil po dobri uri igre, ko je po podaji Leroya Saneja z leve strani podstavil nogo in žogo pospravil v malo mrežico. Kot se je izkazalo, je bil to odločilni zadetek, saj je v zaključku tekme zaostanek gostiteljev prepolovil Luka Milivojević, ki je uspešno izvedel prosti strel z roba kazenskega prostora. Do konca so Londončani sicer iskali izenačujoči zadetek, a zaman. Še več, ob izteku rednega dela srečanja je zadnji žebelj v krsto Palacea zabil Gabriel Jesus.