Napadalec Andrej Kramarić je bil junak v Kijevu. Foto: Reuters
Zlatko Dalić
Hrvati so pred odločilno tekmo odpustili selektorja Anteja Čačića in na njegovo mesto imenovali Zlatka Dalića. Foto: Reuters
Aleksandar Prijović
Aleksandar Prijović je 13 minut po vstopu v igro poskrbel za veliko veselje na Marakani. Foto: Reuters
James McClean
James McClean je Ircem zagotovil dodatne kvalifikacije. Foto: Reuters
Tudi Srbija na SP, Hrvaška in Irska v dodatne
Kramarić z glavo zadel za vodstvo Hrvatov
Kramarić potopil Ukrajince v Kijevu

Hrvaška je v petek na Reki z nepričakovanim neodločenim izidom z odpisano Finsko (1:1) naredila hud spodrsljaj. Vodstvo je odstavilo selektorja Anteja Čačića. Novi strateg Zlatko Dalić je v Kijevu rešil drugo mesto.
V prvem polčasu so bili Ukrajinci nevarnejši. Najlepšo priložnost je po podaji Andreja Jarmolenka z desne strani zapravil Jevhen Konopljanka v 32. minuti, ko je z glavo streljal mimo vrat.
Izbranci Andreja Ševčenka so popustili v drugem polčasu, ko niso niti enkrat streljali v okvir vrat. V 62. minuti je Luka Modrić z desne strani poslal predložek v kazenski prostor, kjer je Andrej Kramarić z natančnim strelom z glavo ukanil vratarja Andreja Pjatova. Osem minut zatem je Ivan Rakitić mojstrsko zaposlil Kramarića, ki se je izognil prepovedanemu položaju in zapečatil usodo Ukrajine, ki si v zadnjih 20 minutah ni pripravila niti ene priložnosti.
"Ta dva zadetka si bom zapomnil za vedno. Naša zgodba še ni končana, čakata nas še dve izjemno zahtevni tekmi v dodatnih kvalifikacijah. Sijajno smo se pripravili za to tekmo v Kijevu. Žal nam je, da smo prejeli tako poceni zadetek doma proti Fincem," je poudaril Kramarić.
Prvo mesto si je zagotovila Islandija, ki je odpravila Kosovo z 2:0. Zadela sta Gylfi Sigurdsson v 40. in Johann Gudmundsson v 68. minuti.
Rezervist Prijović odločil na Marakani
V skupini D je Srbija potrdila prvo mesto z zmago nad Gruzijo v Beogradu z 1:0. Po neučinkovitem prvem polčasu je selektor Slavoljub Muslin po eni uri v igro poslal Aleksandra Prijovića, ki je dosegel odločilni zadetek v 74. minuti po lepi podaji Aleksandra Mitrovića z desne strani.
Prvi poraz Walesa - Irci v dodatne kvalifikacije
Wales je igral brez zvezdnika Garetha Bala, kar se je zelo poznalo na srečanju proti Irski (0:1). Za šok v Cardiffu je poskrbel James McClean v 57. minuti z močnim strelom z desno nogo po sijajni akciji Jeffa Hendricka. Vezist Burnleyja je ušel po desni strani, spretno uspel obdržati žogo v igrišču, nato pa je poslal natančen predložek v sredino kazenskega prostora. V vratih Irske je blestel Darren Randolph, ki je obdržal mrežo nedotaknjeno, kar pomeni, da bodo Irci igrali novembra v dodatnih kvalifikacijah.
Slovaki ostali brez dodatnih kvalifikacij
Izmed vseh drugouvrščenih točk je najmanj točk zbrala Slovaška (12), ki je igrala v skupini F skupaj s Slovenijo. V nedeljo so Slovaki ugnali Malto s 3:0 in se veselili tudi remija med Slovenijo in Škotsko v Stožicah (2:2), a jim tudi drugo mesto ni zadostovalo za dve dodatni tekmi novembra.

Vrstni red drugouvrščenih reprezentanc: Portugalska 18 (7 tekem), Italija 17, Danska 14, Hrvaška 14, Švedska 13 (7), Severna Irska 13, Grčija 13, Irska 13, Slovaška 12 točk.