Mišo Brečko je v letošnji sezoni podvojil svoj članski strelski izkupiček, a bistveneje je, da poveljuje najboljši obrambi v Nemčiji, ki se vrača v 1. Bundesligo. Foto: EPA
Jan Oblak (Benfica) na derbiju s Portom
Jan Oblak še naprej ostaja prva izbira med vratarji Benfice, pri čemer v njegovo korist govorijo predvsem izidi in večja trdnost obrambe. Foto: Reuters
Samir Handanović
Samir Handanović je s trinajstimi nedotaknjenimi mrežami šele tretji vratar Serie A, saj Morgan De Sanctis (Roma) ni bil premagan že na 20 tekmah, Gianluigi Buffon (Juventus) pa na 16. Foto: MMC RTV SLO/Ervin Čurlič
Jasmin Kurtić (Torino) - Maicon (Roma)
Kljub dvema krogoma v Serii A v preteklem tednu se Slovenci niso pretirano naigrali: ob Handanoviću sta obe tekmi v celoti odigrala še Jasmin Kurtić (Torino) in Rene Krhin (Bologna). Foto: Reuters

Po dveh remijih brez golov je kapetan vodilnega kluba druge nemške lige prevzel breme tudi v zanj neobičajni napadalni vlogi. V sredo je Brečko začel in dokončal akcijo, iz katere je zadel vodilni gol proti Karlsruherju, ki ga je Köln doma na koncu premagal z 2:0. Po miniaturi Patricka Helmesa je 29-letni Trboveljčan zadel z 10 metrov, kar je bil že njegov tretji gol sezone. V desetletni članski karieri je Brečko do sezone 2013/14 dosegel vsega pet golov. Po štiriletnem strelskem postu pa je zdaj že pri treh golih v sezoni.

Podal za zmago sredi Münchna
V nedeljo je Brečko s kolegi gostoval na Allianz Areni pri 1860 Münchnu. Ko se je že zdelo, da je na vrsti nov remi brez zadetkov, je Brečko v 85. minuti z dolgo natančno podajo v ogenj poslal Norvežana Barda Finneja, ki se je otresel branilcev in zadel za zmago, s katero se je prednost Kölna na prvem mestu 2. Bundeslige povečala s 4 na 6 točk pred Greuther Fürthom, pred četrtim Kaiserslauternom pa imajo Kölnčani že 12 točk zaloge. Vrnitev v 1. Bundesligo je tako šest krogov pred koncem sezone 2013/14 na dosegu roke! Zaradi petega rumenega kartona, prejetega v Münchnu, bo kapetan Kölna manjkal na sobotni domači tekmi proti predzadnji Arminii Bielefeld.

Granitna obramba z Brečkom in Marohom
Mišo Brečko
si tako lahko obeta, da bo maja dvignil krožnik za prvaka druge nemške lige, predvsem pa je lahko ponosen kot poveljnik najboljše obrambe v celotni Nemčiji. Z "ničlo" v Münchnu so tako "kozlički" na 28 prvenstvenih tekmah prejeli le 15 golov, medtem ko je stari-novi nemški prvak Bayern na prav tako 28 tekmah prejel 16 zadetkov. Seveda viden delež v obrambni četvorki pred vratarjem Timom Hornom predstavlja drugi Slovenec v Kölnu Dominic Maroh, ki pa ga selektor Srečko Katanec ni vpoklical že od lanskega septembra.

Ukradli avtomobil, hčerko v glavo zadela vrata
A če ima Brečko uspeh in srečo na igrišču, mu gre nekaj slabše v zasebnem življenju. Pred tremi tedni so mu zlikovci izpred domovanja v Kölnu ukradli njegov avtomobil bmw x5, ki je sicer nadomestil razvpito ob karnevalu pred dvema letoma razbito vozilo na tirih mestne železnice. Srečo v nesreči je imela Brečkova družina tudi pretekli teden, ko je mimovozeči avtomobil z ogledalom zadel vrata Brečkovega vozila, vrata so se zaprla in v glavo zadela dveletno hčerko Miko, ki pa k sreči ni bila poškodovana. "Na srečo se ni nič zgodilo. Miki gre dobro," je po sredni zmagi povedal Brečko, čigar zgodba se je znašla tudi v najbolj prodajanem evropskem dnevniku Bildu.
Benfica z Oblakom v vratih nepremagljiva
V letu 2014 je ena najbolj običajnih tedenskih novic o slovenskih nogometaših na tujem ta, da je Jan Oblak ohranil mrežo Benfice nedotaknjeno. Med tednom so "orli" sicer izgubili na prvi tekmi polfinala pokala Portugalske, a je pri večnem tekmecu Portu branil Artur, ki je prejel zadetek že v 6. minuti. Ob nedeljski tekmi 25. kroga portugalskega prvenstva se je v vrata vrnil prvi vratar Oblak in Benfica je na gostovanju v Bragi zmagala z 1:0. Oblak za že 11. nedotaknjeno mrežo na vsega 13 ligaških tekmah sicer ni imel veliko dela.

21-letni Škofjeločan, ki ga v četrtek čaka tudi že prva tekma četrtfinala Evropske lige pri AZ Alkmaarju, še za dve nedotaknjeni mreži zaostaja za prvim vratarjem Slovenije. Samir Handanović se med tednom ni pustil premagati nekdanjemu klubu Udineseju, a kaj ko tega Inter ni znal izkoristiti (0:0). Prav "Sarma" je šele v ponedeljek zvečer tudi sklenil tekmovalni teden, ko je z Interjem gostoval pri Livornu in iztržil le točko (2:2), pri čemer ob nezbrani obrambi ni mogel preprečiti izenačujočih golov.

Jokić in Ljubijankić med podajalci
Med preostalimi reprezentanti, pri katerih je že ves marec opazen strelski primanjkljaj, sta se v zadnjem tednu s podajama izkazala Bojan Jokić in Zlatan Ljubijankić. Jokić je v dresu Villarreala med tednom prispeval podajo za zmago pri Getafeju (0:1), kar je prva asistenca 27-letnega Kranjčana v dresu "rumene podmornice". Nedeljsko tekmo je sicer moral Jokić izpustiti zaradi nabranih petih rumenih kartonov. Ljubijankić je v soboto začel veliko vrnitev Omije Ardidže, ki je v Kašivi deset minut pred koncem zaostajala že z 0:2, nato pa je "Zlajo" našel branilca Šoheja Takahašija, ki je nato z drugim golom v treh minutah izenačil za končnih 2:2.

Berič zadel po štirih mesecih suše
Iz širšega reprezentančnega bazena se je v zadnjem tednu najbolj izkazal Robert Berić, ki je z dvema zadetkoma med tednom poskrbel za visoko zmago Sturma pri do takrat drugouvrščenem Grödigu. Berić je tako vendarle prekinil štirimesečni strelski post, zaradi česar ga je Darko Milanić tudi prvič posedel na klop za rezervne igralce, na kar je odgovoril z goloma.

Brečko med tednom prvi zadel ... (od 1:50)

... v nedeljo pa podal za zmago v Münchnu (od 7:00)

Berićev "dvojček" za Sturm
(od 1:40 in 3:00)

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca (21+2)
Ime, priimekKlub (država)TekmaIgralni časOpombe
VRATARJI (3)
Vid BelecOlhanense (POR)Academica - Olhanense 2:1vso tekmo v 43' - 2. karton v Primeiri ligi

vso tekmo;
68' (3:0)

Ergotelis - Giannina 1:0
57' (1:1);
/;
70' (0:0)

/;
80' (2:2)

Ludo. - Botev 1:1
57' (0:0);
67' (1:1)
/;
/

Valter Birsa

Milan (ITA)Fiorentina - Milan 0:2;
79' (0:2);
/
/;
na klopi
Zlatan Ljubijankić *Omija Ardidža (JAP)Kašiva Reysol - Omija 2:2vso tekmopodaja v 83' za 2:1 - 1. podaja
Tim MatavžPSV (NIZ)PSV - Groningen 2:3/poškodovan
Milivoje Novaković *Šimicu S-Pulse (JAP)Šmicu - FC Tokio 1:3vso tekmo/
"Ladje na obzorju" (igralci vpoklicani pod Katancem)
Siniša AnđelkovićPalermo (ITA II)Palermo - Siena 1:1;
Varese - Palermo 1:2