Danci so se znova veselili v Dublinu. Tudi na svetovno prvenstvo leta 2018 so se uvrstili na tem stadionu. Foto: Reuters

Pred večernima tekmama v skupini D so bili v najboljšem položaju Danci, ki so imeli 15 točk, Švicarji eno manj, Irci pa so jih imeli 12. Švica je v drugem polčasu dosegla pet golov in ugnala Gibraltar s 6:1, kar je bilo na koncu dovolj celo za prvo mesto.

Danski je za preboj na evropsko prvenstvo zadoščala točka. Irci so nujno potrebovali vse tri in v prvem polčasu so pritisnili. Najlepšo priložnost je imel Conor Hourihane, ki je v 35. minuti streljal premalo natančno in Kasper Schmeichel, ki pa je bil na pravem mestu. Prvi polčas se je končal brez zadetkov.

Martin Braithwaite je spretno preusmeril žogo v mrežo. Foto: Reuters

Braithwaite unovčil edino priložnost za Dance
Danci so zadeli iz prve nevarne akcije. V 73. minuti je Henrik Dalsgaard podal pred vrata, Martin Braithwaite pa se je izognil prepovedanemu položaju in pred vrati mojstrsko preusmeril žogo v mrežo. V zadnjih minutah so gostitelji vse moči usmerili v napad. Pet minut pred koncem je Enda Stevens poslal natančen predložek pred vrata, kjer je Matt Doherty z glavo izenačil.

V štirih minutah sodnikovega dodatka so Irci lovili zadetek za Euro. David McGoldrick ni prišel do strela, Stevens pa je z roba kazenskega prostora meril visoko prek vrat. Ko je Felix Brych odpiskal konec tekme, so Irci popadali po tleh. Razočaranje je bilo ogromno, saj so že v dodatnih kvalifikacijah za svetovno prvenstvo leta 2018 v Rusiji izgubili proti Danski doma z 1:5.

Razmerje v strelih je bilo kar 15:3, v okvir vrat pa 3:1. Irci so imeli osem kotov, Danci pa le tri.

McCarthy: Marca moramo ponoviiti tako predstavo
"Zelo sem ponosen na moje izbrance. Borili smo se do zadnje sekunde, vsi so iztisnili maksimum. Zmanjkalo nam je sreče. Seveda bi morali doseči kakšen zadetek več, a to ni pravi trenutek za kritike. Izgubili smo le enkrat v teh kvalifikacijah in napredek je očiten. Imamo še možnost na finalnih tekmah Lige narodov. Prepričan sem, da nam lahko uspe. Marca moramo ponoviti tako predstavo," je odločen selektor Irske Mick McCarthy.

Schmeichel še ni videl tako močne Irske
Danski vratar Schmeichel je bil seveda navdušen: "To ni bila preveč kakovostna tekma, boj pa je bil izjemen. Zelo je bilo napeto. Odigrali smo zelo slabo tekmo. Prav nič nam ni uspevalo, poznalo se je, da smo bili pod pritiskom. Tako močne Irske še nisem videl. Zdaj bodo imeli navijači edinstveno priložnost, saj bomo dve tekmi igrali v Köbenhavnu."

Novi zmagi Španije in Švedske
Španija in Švedska sta imeli v skupini F vstopnici za Euro že zagotovljeni, zadnjo nalogo pa so bolje opravili Španci. Romune so odpihnili s 5:0. Švedi so se Ferskih otokov lotili bolj ležerno, na koncu pa z zadetki Sebastiana Anderssona, Mattiasa Svanberga in Johna Guidettija slavili zanesljivo s 3:0.

Italijani so dobili vseh deset tekem v skupini J. Foto: Reuters

Italijani zbrali maksimalnih 30 točk
V skupini J sta si Euro že prej priigrali Italija in Finska. Azzurri so zmleli Armenijo kar z 9:1 in dosegli še deseto zmago v kvalifikacijah. Ciro Immobile in Nicolo Zaniolo sta zadela po dvakrat na stadionu Renzo Barbera v Palermu.

Že pred današnjim večerom so se na prvenstvo že uvrstile Avstrija in Poljska iz slovenske predtekmovalne skupine, Belgija, Hrvaška, Češka, Anglija, Finska, Francija, Nemčija, Italija, Nizozemska, Portugalska, Rusija, Španija, Švedska, Turčija in Ukrajina.