Tretji remi Maribora in četrti neodločeni izid Mure v letošnjem prvenstvu. Vijoličasti za vodilnim Celjem zaostajajo zdaj že za 14 točk, čarno-bejli pa ne zmorejo preskoka v zgornji dom Prve lige. Foto: www.alesfevzer.com
Klop Maribora med čakanjem na odločitev VAR-a, ki je razveljavil gol vijoličastih v 19. minuti. Foto: www.alesfevzer.com

Osrednja tekma zaradi avgustovskih poplav prestavljenega 3. kroga je bila na Fazaneriji, kjer je Mura gostila Maribor in se je zbralo 2550 gledalcev. V Mursko Soboto se je tako prvič kot trener tekmecev vrnil Ante Šimundža, ki je leta 2021 Prekmurce popeljal do edinega naslova državnih prvakov.

Dva razveljavljena gola v prvem delu

Uvodni pritisk so Štajerci v Prekmurju pretvorili v gol Marka Kolarja v 19. minuti. A veselje hrvaškega napadalca in vijoličastih ni dolgo trajalo, saj je VAR-soba pozvala sodnike k posvetu. Posnetek je razkril, da je Arnel Jakupović storil prekršek nad nasprotnim branilcem Žigo Kousom, in zadetek Maribora je bil razveljavljen. V 37. minuti je zadela tudi Mura, a je bil gol Timoteja Brkića takoj razveljavljen zaradi prepovedanega položaja podajalca Roka Jurišića.

Derbi sredine lestvice brez golov

Premoč Maribora, a junak vratar Jug

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Drugi del ni prinesel spremembe razmerij moči, a streli Maribora so ostali jalovi. Po nizu menjav je Mura le postala konkurenčnejša. V 72. minuti je Dardan Shabanhaxhaj, ki se je preselil v konico napada, pripravil izredno priložnost, a se je po strelu z glavo Nikole Jovičevića s parado proslavil gostujoči vratar Ažbe Jug. Mariborčani so veliko poskušali, še najbližje zadetku je bil z razdalje Jan Repas, tudi vstop Josipa Iličića pa ni prinesel gola na Fazaneriji.

Na celotni tekmi je Maribor bil izrazito boljši tekmec, a najnevarnejši strel je pripadel Muri. Poskusi strelov 19:3 in streli v okvir vrat 4:1, oboje v korist Štajercev, ki so proti vodilnim v prvenstvu izgubili dve dodatni točki, v naslednjem krogu pa jih doma čaka večni derbi s prebujeno Olimpijo.

Veselje celjskega trenerja Damirja Krznarja in Nina Kouterja, ki je ob vstopu v igro v 67. minuti od Denisa Popovića prevzel tudi kapetanski trak vodilne ekipe Prve lige. Foto: www.alesfevzer.com

Karničnik za zgodnje vodstvo, Kouter razblinil dvome

Vodilno Celje je v prestolnici povedlo že v 7. minuti, ko je bil natančen Žan Karničnik. V domačem kazenskem prostoru je vladala zmeda, do žoge je prišel Karničnik, udaril v dolgi vratarjev kot in se veselil drugega prvenstvenega gola. Končni izid na ŽAK-u je četrt ure pred koncem postavil rezervist Nino Kouter, ki je izvrstno zaključil hiter protinapad gostov.

Celje se je pobralo po pokalnem šoku

Grofje so imeli v Ljubljani ves čas pobudo in lepše priložnosti, a je vratar Matija Obranić ohranjal Bravo v igri. Svoje priložnosti so imeli tudi gostitelji, zlasti napadalec Poplatnik, čigar nevarna strela v obeh polčasih je ukrotil celjski čuvaj mreže Matjaž Rozman.

Znova na +5 pred prebujenimi prvaki

Celjani so se na najboljši način pobrali po nepričakovanem pokalnem izpadu, ko so v sredo po 11-m potegnili krajši konec v obračunu z vodilnim klubom 2. SNL Nafto. Z drugo zaporedno ligaško zmago in dvanajsto v prvenstvu je Celje ohranilo pet točk prednosti pred drugouvrščeno Olimpijo. Bravo je na drugi strani doživel šesti poraz sezone, a še ostaja član zgornjega doma Prve lige.

Aluminij po preobratu ugnal Koper

Na zadnji tekmi 3. kroga je predzadnji Aluminij gostil tretjeuvrščeni Koper. Gostje so povedli po četrt ure z golom Nika Omladiča, ki je po podaji Michaela Pavlovića kronal začetno pobudo. Za Omladiča je bil to prvi gol v Prvi ligi po devetih letih!

A zaostanek ni zmedel Aluminija, ki je uprizoril hiter preobrat. Zmedo v gostujoči obrambi je za izenačenje v 22. minuti izkoristil Tin Matić. Že čez šest minut so gostitelji povedli: po prekinitvi in prostem udarcu je bil pred koprskimi vrati najspretnejši kapetan Tin Martić.

Odločil prvenec 19-letnega branilca

V nadaljevanju so Koprčani iskali izenačenje, tudi s trojno menjavo, a šumarji so še naprej prihajali do svojih priložnosti. Po kotu v 78. minuti je nogo spretno podstavil 19-letni branilec Rok Schaubach, ki je s prvencem v Prvi ligi povišal na 3:1. Koprčani niso odnehali in čez štiri minute prepolovili zaostanek: Groznica je prodrl in ustrelil, od bloka pa je žoga padla pred Mateja Palčiča, ki ni okleval in je zadel za 2:3.

Sledila je napeta končnica, v kateri je po napaki domačega vratarja Jana Petka nemogoče zgrešil Bede Osuji, v sodnikovem dodatku pa ni bila uslišana koprska zahteva po najstrožji kazni zaradi padca Nardina Mulahusejnovića.

Neizmerno veselje Roberta Pevnika in šumarjev ob četrti zmagi sezone je pokazalo pomen uspeha, s katerim se je Aluminij oddaljil od zadnje Rogaške na štiri točke razlike. Koper je medtem doživel prvi poraz na gostovanjih v tekoči sezoni in zdaj za drugo Olimpijo zaostaja za štiri točke, za vodilnim Celjem pa devet.