Slavje novih evropskih prvakov Špancev. Foto: EPA

Na Hrvaškem je bilo vse pripravljeno za novo slavje barakud, ki so prvenstvo nazadnje osvojile pred dvema letoma v Splitu, po prestavitvi letošnjega prvenstva iz Izraela na Hrvaško pa je vse do zadnje četrtine finala kazalo na novo slavje igralcev Hrvaške.

Finale si je v Zagrebu ogledalo 2000 ljudi. Foto: EPA

Po izjemnih treh četrtinah je bilo slavje vaterpolistov s Pirenejskega polotoka zasluženo. V zadnjem delu Hrvati niso našli prave rešitve v napadu. Šele v zadnjem napadu so si priigrali vsaj nasprotno izključitev, Loren Fatović pa je tri sekunde pred koncem slabo streljal.

Zelo slabo so bili Hrvati v zadnji četrtini postavljeni tudi v obrambi. To je kaznoval prvi španski zvezdnik Alvaro Granados Ortega, ki je minuto in 38 sekund pred koncem najprej poskrbel za izenačenje, čez 40 sekund pa za odločilni gol. Preobrat bi Špancem lahko uspel že prej, če v hrvaškem golu ne bi blestel vratar Marko Bijać.

Pred tem so navijači ob bazenu Mladosti že slavili zmago. Domači so zaostajali le pri 2:3, nato pa s štirimi zaporednimi goli povedli s 6:3. Španci so v tretjem delu izenačili na 7:7, Hrvati, pri katerih je s štirimi goli izstopal Luka Bukić, pa so odgovorili s tremi goli in šli v zadnji del s prednostjo 10:8.

Bronasto kolajno so si že popoldan po zmagi z 12:7 nad Madžarsko priigrali Italijani. Grčija je na tekmi za peto mesto s 15:10 ugnala Črno goro, Srbija pa v boju za sedmo mesto Romunijo z 18:7.

Slovenija je osvojila 14. mesto, vnovič pa je veliko priznanje prejel tudi slovenski sodnik Boris Margeta, ki je bil izbran za deljenje pravice v finalu.

Naslednje evropsko prvenstvo bo čez dve leti v Beogradu.