Taborišče za izolacijo v bližini Kampale. Foto: EPA
Taborišče za izolacijo v bližini Kampale. Foto: EPA

Predstavnik organizacije v Ugandi Jaquim Saweka je povedal, da so vse tiste, za katere vedo, da so bili v stiku z žrtvami virusa, osamili. Do zdaj je zaradi novega izbruha ebole v Ugandi umrlo 16 ljudi.

Iz WHO-ja so sporočili, da obstaja še sum 50 primerov obolenj, 176 ljudi pa zaradi stika z žrtvami ostaja v karanteni in jih strogo nadzorujejo.
Ebola je bila začasno omejena na območje zahodne Ugande, v prestolnici Kampala na jugu države pa so odkrili samo en primer, ki je bil posledica tega, da so okuženo osebo pripeljali v prestolnico. Po poročanju ameriške tiskovne agencije AP je Saweka dejal, da ugandskim oblastem pomagajo organizacije, kot so Zdravniki brez meja in ameriški Center za nadzor in preprečevanje bolezni.

Sosede z opozorilom
Ebola je izbruhnila v okrožju Kibale, približno 200 kilometrov od Kampala in 50 kilometrov od meje z Demokratično republiko Kongo. Sosednje države, med njimi Kenija, Ruanda, Južni Sudan in Tanzanija, so prebivalce opozorile, naj zdravstvenim centrom sporočijo, če zapazijo simptome ebole.

Na zahodu Ugande so imeli epidemijo ebole nazadnje konec leta 2007 in v začetku leta 2008, ko je zahtevala 37 življenj. Ljudje pa se še vedno spominjajo epidemije leta 2000, ki je na severu države zahtevala več kot 200 življenj.

Simptomi okužbe so mrzlica, bruhanje, driska, splošno slabo počutje ter bolečine v mišicah in sklepih, v skrajnih primerih pa tudi notranje in zunanje krvavitve.