Tomaž Petek (desno) na novinarski konferenci. Foto: Gurs/Boštjan Pucelj
Tomaž Petek (desno) na novinarski konferenci. Foto: Gurs/Boštjan Pucelj

V okviru programa projektov, ki je trajal šest let in pol, stal pa je okoli 21 milijonov evrov, od česar je bilo 80 odstotkov evropskih sredstev, so med drugim povezali obsežne že obstoječe podatke in jih pretvorili v digitalno obliko. Na spletnem portalu Prostor je mogoče dostopati do vrste podatkov in storitev ter spremljati določene upravne postopke, je na novinarski konferenci, ki je potekala ob sklepni konferenci programa projektov v Ljubljani, povedal generalni direktor Gursa Tomaž Petek.

Gurs je vzpostavil nov informacijski sistem, v katerega je združil vseh šest obstoječih baz podatkov, med njimi zemljiški kataster, kataster stavb, register prostorskih enot in register naslovov, ter jih namestil v distribucijsko okolje državne računalniškega oblaka. Sistem je na voljo uporabnikom, geodetska podjetja npr. z Gursom poslujejo le še po spletu, vloge in elaborate oddajo v elektronski obliki.

"S tem smo dosegli tudi enovit sistem reševanja in transparenten sistem vpisov v nepremičninske evidence," je povedal Petek. Poleg tega so informatizirali preostali del arhiva – poskenirali so vse geodetske elaborate, tako da so zdaj vsi dostopni 24 ur na dan ter jih ni več treba naročati in ponje prihajati osebno v geodetske pisarne.

Geodetska uprava RS (Gurs) je končala digitalizacijo nepremičninskih evidenc. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Geodetska uprava RS (Gurs) je končala digitalizacijo nepremičninskih evidenc. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Boljša položajna natančnost

Izboljšali so tudi položajno natančnost podatkov nekdanjega zemljiškega katastra ter omogočili souporabo katastrskih podatkov z drugimi evidencami, ki temeljijo na koordinatah državnega koordinatnega sistema, ki je bil pred dvema letoma prav tako prenovljen. Pravno podlago za spremembe je dal zakon o katastru nepremičnin, ki je med drugim v to novo evidenco združil kataster in kataster stavb.

Ena od praktičnih novosti je, da lahko posameznik zdaj služnost na svoji nepremičnini – npr. potek poti čez zemljišča – grafično opredeli, kar prej ni bilo mogoče in se je služnost običajno vpisovala na celotno zemljiško parcelo, je povedal Petek.

Brez težav ob vzpostavitvi novega informacijskega sistema sicer ni šlo, je priznal vodja Gursa, so pa tehnične težave zdaj rešili. Prav tako se je ob uvajanju novega sistema nabral zaostanek pri reševanju vloženih geodetskih elaboratov, saj so ob prehodu na nov sistem geodetska podjetja vložila "cele kupe" elaboratov, ki so bili pripravljeni še po prejšnji pravni podlagi. Petek pričakuje, da bo Gursu uspelo čas od oddaje elaborata do vnosa sprememb v evidence na prej običajni poldrugi mesec vrniti v decembru.

Zaživel spletni portal e-prostor

Naslednji korak bo horizontalna povezava

Generalni direktor direktorata za prostor, graditev in stanovanja na ministrstvu za okolje in prostor Georgi Bangiev je dejal, da je treba po koncu programa rezultate tega nadgraditi, "da dobijo svojo veljavo", med drugim nameravajo vzpostaviti horizontalno povezavo s področji voda, narave, okolja, da bodo lahko izvajali prostorske analize.

Te bodo podpora krožnemu gospodarstvu in digitalni družbi. "Če želimo biti pametna družba, je to osnova, ki jo moramo narediti," je poudaril Bangiev.

Ključ do učinkovitega upravljanja prostora

Minister Uroš Brežan je na sklepni konferenci dejal, da se na ministrstvu zavedajo, da so vse strateške teme ministrstva medsebojno povezane preko lokacije. "Enostavno dostopni, kakovostni digitalni in geolocirani podatki o lokaciji, prostoru ter o nepremičninah, vodah, okolju in naravi imajo vodilno vlogo v slovenski digitalni družbi. Za učinkovito upravljanje prostora in za kakovostno izvajanje zemljiške administracije smo pospešili in izboljšali procese na področju prostorskega načrtovanja, graditve objektov in upravljanja z nepremičninami," je, kot je objavilo ministrstvo, dejal Brežan.

Dodal je, da bodo rešitve optimizirale procese prostorskega načrtovanja, graditve objektov in upravljanje nepremičnin, kar je podlaga za elektronsko poslovanje v postopkih pridobitve gradbenega dovoljenja (eGraditev), priprave prostorskih aktov (ePlan) in evidentiranja nepremičnin.

Povečan obisk portala eProstor

Petek je tudi povedal, da opažajo povečan obisk portala eProstor, uporabniki med drugim iščejo podatke o parcelah in stavbah ter o namenski rabi prostora. Po besedah Georgieva pa so podatki, ki so na voljo, uporabni predvsem za projektantska podjetja, ki lahko tako strankam hitro pridobijo podatke in jim svetujejo.

Podatki o pripisani vrednosti nepremičnin so dostopni prek aplikacije Seznanitev z informacijami javnega značaja s področja množičnega vrednotenja nepremičnin, a temeljijo na modelih vrednotenja s konca leta 2021, je povedal Petek, tako da so glede na stanje na trgu v letošnjem letu verjetno nekoliko podcenjene.

Pred izbruhom epidemije covida-19 marca 2020 je bilo predvideno, da bodo lastniki prejeli obvestila o novih vrednostih njihovih nepremičnin, ki so bile določene na podlagi novih modelov vrednotenja. A je vlada zaradi epidemije zamaknila roke na področju množičnega vrednotenja, med drugim glede uporabe in javnega izkazovanja teh podatkov in obveščanja lastnikov.