Bojan Zalar, direktor ljubljanske psihiatrične klinike. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Bojan Zalar, direktor ljubljanske psihiatrične klinike. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je junija uvedla disciplinski postopek zoper Bojana Zalarja, potem ko je na novinarski konferenci ljubljanske psihiatrične klinike dejal: "Lahko me sprašujete kot sodnega izvedenca, sem že stokrat povedal. Pred 20 leti je bilo prijavljenih 10 spolnih zlorab, devet je bilo resničnih. Danes od 10 ne vem, ali je ena res. Ker je to del nečesa, del sistema."

Zalar je tam namreč odgovarjal na novinarsko vprašanje o tem, ali pacientom, ki prijavijo nasilje, verjamejo, ali so že zaradi njihove duševne motnje diskreditirani. Pozneje se je sicer za izjavo opravičil, ker je bil pri navajanju podatkov nenatančen. Dodal je, da je bil tudi narobe razumljen.

Švarc Pipan je takrat dejala, da je Zalar z izjavo vzbudil dvom o svoji verodostojnosti kot sodni izvedenec in okrnil ugled oz. verodostojnost sodnega izvedenstva. "Direktor je s takšno izjavo v javnosti vzbudil dvom o svoji verodostojnosti, ne le kot direktor klinike, temveč tudi kot sodni izvedenec. V državi, kjer je spolno nasilje daleč najpogosteje izvirajoče iz intimno-partnerskih, družinskih ali skrbniških odnosov, je to izjemno pereč problem, zato se s takimi izjavami vrnemo več korakov nazaj v prizadevanjih za premik v družbeni mentaliteti ter k boljšemu razumevanju in zaščiti žrtev spolnega nasilja," je tedaj dejala ministrica.

Ministrstvo za pravosodje je zdaj disciplinski postopek končalo, Zalarju pa so izrekli pisno opozorilo po tretjem odstavku 29. člena zakona o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih. Pisno opozorilo je po zakonu predvideno za lažje disciplinske kršitve, če je kršitev storjena v takih olajševalnih okoliščinah, ki jih delajo posebno lahko.