Lewis Hamilton je v Mugellu dosegel že 90. zmago v karieri, obenem je tudi po številu dirk, na katerih je osvojil vsaj točko, na vrhu lestvice prehitel Michaela Schumacherja. Prav tako je izenačil rekord Kimija Räikkönena po številu različnih dirkališč, na katerih se je uvrstil na stopničke (30), postal je tudi prvi dirkač v zgodovini kraljice motošporta, ki mu je uspelo zmagati na 27 različnih prizoriščih. Foto: Reuters

Nič kaj preveč razburljiv končni vrstni red, a vseeno precej razburljiva dirka. Tako bi lahko opisali krstno preizkušnjo za VN Toskane v Mugellu, ki je prvič v 106-letni zgodovini gostil dirko elitnega razreda motošporta.

Ljubitelji formule ena so lahko v nedeljo trikrat videli prihod varnostnega avtomobila na stezo, dve prekinitvi in tudi dva ponovna štarta, potem ko je dvakrat prišlo do množičnih trčenj. Iz maratonskega kaosa (dirka je trajala skoraj dve uri in 20 minut) pa je kot zmagovalec prišel Lewis Hamilton.

Hamiltonu je bilo 'zelo, zelo težko'
Dirke Britanec res ni najbolje začel, a po drugem štartu je stvari postavil na svoje mesto. Prehitel je največjega tekmeca v skupnem seštevku in vodstvo, kljub še enem štartu po drugi prekinitvi, relativno mirno ohranil do cilja. "Kot da bi imeli tri dirke v enem dnevu. Ta proga je res fantastična, bilo je vroče in vsekakor ni bilo lahko Valtterija zadrževati za seboj. Dvakrat smo morali dirko začeti znova, vselej sem moral biti popolnoma osredotočen. Bilo je zelo, zelo težko," je priznal šestkratni svetovni prvak, ki bo ‒ kot kaže ‒ v letošnji sezoni osvojil še sedmo zvezdico in s tem izenačil rekordni dosežek Michaela Schumacherja, ki se je še pred leti zdel neulovljiv. "Noro je biti tukaj in slaviti 90. zmago v karieri," je še povedal Hamilton, ki lahko 'Schumijev' rekord po številu zmag v formuli ena izenači že čez 13 dni na dirki za VN Rusije v Sočiju.

Bottas zapravil vse ponujene priložnosti
Tudi ta konec tedna je imel znova lepo priložnost za zmago Valtteri Bottas, ki pa je vse skupaj zamočil. Prvi štart na dirki mu je uspel odlično, švignil je mimo Hamiltona in zapeljal v vodstvo. Tudi na drugem štartu je ohranil prednost, a je moral kmalu zatem priznati premoč moštvenemu kolegu. Ta je nato odbil vse poskuse, tako da se je moral Finec zadovoljiti z novim drugim mestom. "Razočaran sem. Uspel mi je sanjski štart. Tudi ko se je varnostni avtomobil prvič umaknil s steze, sem ohranil svoj položaj, nato pa po drugem štartu, ko sem izgubil vodilni položaj, nikoli nisem imel zares prave priložnosti, da ga pridobim nazaj. Še naprej se bom trudil in skušal biti še boljši. V neki točki se mi mora iziti," je povedal Bottas, ki je sezono začel odlično (zmagal je na uvodni dirki v Spielbergu), od tedaj pa še ni stopil na najvišjo stopničko.

Max Verstappen je drugi teden zapored odstopil, kar se mu je zgodilo prvič po letu 2017, ko je še kot član Tora Rossa odstopil na treh zaporednih dirkah (VN Kanade, VN Azerbajdžana in VN Avstrije). Letos je brez točk ostal na treh dirkah. Foto: Reuters