Austin Reaves je prejemal čestitke soigralcev za predstavo sezone. Foto: AP

Najuspešnejši ekipi lige imata v klubski vitrini 17 naslovov prvaka. Celticsi prepričljivo vodijo na Vzhodu, na znamenitem parketu TD Gardna pa so dobili uvodnih 20 tekem letošnje sezone.

Lakersi nikakor ne uspejo nanizati serije zmag. Po grenkih porazih v Houstonu in Atlanti so prišli v Boston zdesetkani. Najboljši strelec v zgodovini lige LeBron James ni igral zaradi poškodbe levega gležnja, Anthony Davis pa je izpustil drugo zaporedno tekmo zaradi poškodbe ahilove tetive in bolečin v hrbtu. Prvič v letošnji sezoni sta manjkala oba zvezdnika, zato je zmaga še toliko večje presenečenje.

Pristop zvezdnikov Bostona katastrofalen
Celticsi so mislili, da se bodo sprehodili do 38. zmage v tej sezoni. Njihov pristop je bil katastrofalen, bili so počasni, skoraj celotna prva peterka je popolna odpovedala. Trener Joe Mazzulla je iskal razigrane posameznike, a jih ni našel. Tudi najbolj zagrizeni navijači, ki res ne marajo Lakersov, so bili šokirani nad potekom srečanja. Jayson Tatum je zbral 23 točk in 7 skokov, a ni imel dobrega strelskega večera (8/21 iz igre), Kristaps Porzingis in Sam Hauser (5/9 za tri) sta dodala po 17 točk. Jaylen Brown, Derrick White in Jrue Holiday so bili daleč od prave forme.

Center Jaxson Hayes, ki igra zelo malo, ko je zdrav Anthony Davis, se je izkazal z dvojnim dvojčkom. Foto: AP

Jezerniki so igrali zelo hitro, žoga je imenitno krožila, zadeli so kar 19 trojk in 36 poskusov, kar je njihov rekord sezone. Izgubili so le sedem žog, gostitelji pa 15.

Reaves: To je bila velika priložnost, da se dokažemo celemu svetu
25-letni Reaves, ki ni bil izbran na naboru igralcev, je bil razred zase. Z 32 točkami je postavil rekord sezone, zadel je celo z desetih metrov in poskusil celo iz logotipa Bostona od table in le malce zgrešil. Samozavest je prenesel na soigralce, ki so presegli vsa pričakovanja. Center Jaxson Hayes je prispeval 16 točk in 10 skokov, D'Angelo Russell pa 16 točk in 14 podaj. S klopi je navdušil Rui Hačimura (15 točk in 8 skokov).

"Vsi igralci v tej ekipi imamo veliko talenta. To je bila velika priložnost, da celemu svetu dokažemo, česa smo sposobni. Pred tekmo je bilo čutiti velik motiv. Vsi smo se želeli dokazati. Iztisnili smo maksimum v obrambi, vsi smo bili zelo aktivni. Nismo delali veliko osebnih napak, tudi v skoku smo bili zelo dobri" je poudaril Reaves.

Tudi poškodba Vanderbilta ni bila usodna
Po izenačeni prvi četrtini (25:28) so se Lakersi razigrali pred koncem prvega polčasa. 46 sekund pred odmorom je obrambni specialist Jarred Vanderbilt nerodno stopil. Takoj je odšepal v garderobo in se ni več vrnil.

Jayson Tatum se je zelo trudil, a ni imel nobenega razigranega soigralca. Foto: AP

Celticsi so se približali, a so bili daleč od preobrata
Po zaostanku s 46:60 po prvem polčasu so vsi navijači Bostona v razprodani dvorani pričakovali silovit nalet gostiteljev in preobrat. Payton Pritchard in Tatum sta zadela izza črte in sredi tretje četrtine so gostitelji znižali na 71:77. Reaves je odgovoril z izjemno trojko z devetih metov, nato pa je še Max Christie zaključil protinapad in po 36 minutah so imeli Lakersi 10 točk naskoka (78:88).

V zadnji četrtini je visoki Porzingis dosegel 11 točk. Izkoristil je veliko prostora v raketi, saj je manjkal Davis. Lakersi so imeli vseskozi okoli 10 točk naskoka, razigral se je Rui Hačimura, ki je zadel dve trojki. Ko je Russell tri minute pred koncem zadel izza črte in povišal na 98:110, je bila tekma odločena.

Ham: Nujno smo potrebovali veliko zmago, ki je ni nihče pričakoval
"Pred tekmo sem povedal, da lahko zmagamo le z ekipno predstavo. Manjkala sta oba kapetana. Nujno smo potrebovali veliko zmago, ki je ni nihče pričakoval. Vanderbilt je igral sijajno v obrambi v prvem polčasu, vzel jim je voljo. Do poškodbe stopala je bil najboljši igralec tekme. Z energijo je povlekel še na soigralce," je bil navdušen trener Lakersov Darvin Ham, ki je v letošnji sezoni poslušal že številne kritike.

Brunson s 40 točkami zagotovil deveto zaporedno zmago New Yorku
Lakersi bodo naslednjo tekmo odigrali v soboto zvečer v Madison Square Gardnu. Čakajo jih vroči Knicksi, ki so ugnali Indiano s 109:105 in se veselili devete zaporedne zmage. Zadnjo četrtino so dobili s 30:21 in močno prevladovali v skoku (60:44).

Jalen Brunson je z izjemnimi predstavami popeljal New York že na tretje mesto Vzhoda. Prvič v karieri bo tudi nastopil na tekmi All Star. Foto: AP

Jalen Brunson je bil znova neustavljiv s 40 točkami. Julius Randle si je izpahnil desno ramo in bo moral počivati do konca meseca. Manjkala sta tudi OG Anunoby in Quentin Grimes.

Brunson je imel solzne oči, ko je dobil stoječe ovacije polne dvorane ob intervjuju po koncu tekme. V zadnji četrtini je dosegel 11 točk in bil najzaslužnejši za delni izid 12:0, ki je močno nagnil tehtnico na stran New Yorka.

Maxey z 51 točkami potopil Utah
Utah je v napeti tekmi v Delta Centru izgubil proti Philadelphii s 124:127. Tyrese Maxey je dosegel kar 51 točk. Z rekordom kariere je odlično nadomestil poškodovanega Joela Embiida.