Boštjan Cesar se je v nedeljo v italijanskem prvenstvu s Chievom veselil pomembne zmage nad Ceseno (2:1), čeprav je bil v 88. minuti udeležen pri izenačujočem zadetku gostov, ko se je žoga v mrežo v loku odbila od njegove noge. Na zelenici je preživel vso tekmo. Predtem je na petih srečanjih igral samo 19 minut.
Boštjan Cesar se je v nedeljo v italijanskem prvenstvu s Chievom veselil pomembne zmage nad Ceseno (2:1), čeprav je bil v 88. minuti udeležen pri izenačujočem zadetku gostov, ko se je žoga v mrežo v loku odbila od njegove noge. Na zelenici je preživel vso tekmo. Predtem je na petih srečanjih igral samo 19 minut. "Po dolgem času sem znova igral, kar je seveda dobro zame. Dobro se počutim. Ko nisem igral, sem samostojno treniral še več, zato sem fizično dobro pripravljen. Vem, da imamo dobro ekipo, mogoče celo najmočnejšo, odkar igram za Chievo. Izidi nam na začetku sezone niso šli na roko, bilo je tudi nekaj poškodb. Spodbudno je, da smo tokrat zmagali, čaka pa nas trd boj za obstanek." Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Vsi veste in že stokrat sem povedal, da imam o njem najboljše mnenje in da je vrhunski igralec. Ne bi pa dajal izjav glede tega. Opravljam svoje delo, kar je zunaj igrišča, pa me ne zanima.

Jasmin Kurtić, soigralec Josipa Iličića pri Fiorentini, o reprezentančni odpovedi svojega dobrega prijatelja
Zlatan Ljubijankić
Zlatan Ljubijankić je 5. septembra 2009 na Wembleyju v 85. minuti zadel z glavo za končnih 2:1. Foto: Reuters

1.500 slovenskih navijačev na Wembleyju bo za nas lepa spodbuda. Veseli smo tega. Če pridejo v takšnem številu tako daleč, je dokaz, da smo znova dvignili reprezentanco. Za zelenico se kljub včerajšnji tekmi ameriškega nogometa, ki so jo odigrali tam, ne bojim. Mislim, da si bo opomogla. Verjamem, da jo bodo usposobili na najvišji ravni.

Boštjan Cesar

"Na noben način nisem posredoval, ne mešam se v to. O tem odloča selektor," je takoj razblinil ugibanja, ali je mogoče poskušal poseči v spor med Srečkom Katancem in nogometašem Fiorentine, ki se je odločil, da dokler bo selektor Katanec, za izbrano vrsto ne bo več igral.

Slovenski nogometaši so se zaradi zasedenosti standardne baze na Brdu pri Kranju pred sobotno tekmo proti Angliji v kvalifikacijah za Euro 2016 opoldne zbrali v Grand hotelu Union v središču Ljubljane. Do petkovega odhoda v London bodo trikrat trenirali tudi v Stožicah.

Prehitel bo Zahoviča
Kapetan Cesar bo na Wembleyju postal rekorder in 81. zaigral v dresu reprezentance ter na večni lestvici prehitel Zlatka Zahoviča. Debitiral je 12. februarja 2003 ob visokem porazu z 1:5 na prijateljski tekmi proti Švici v Novi Gorici. Poudarja, da je bilo v tem času vzdušje v reprezentanci vedno izjemno, pokvariti ga ne morejo niti odpovedi nekaterih reprezentantov. "Seveda je veliko odvisno od izidov. Na zadnjih dveh tekmah smo zmagali, posledično je vzdušje trenutno odlično."

32-letni Ljubljančan se je do zdaj dvakrat že postavil po robu angleškim napadalcem. Septembra pred petimi leti je Slovenija prvič gostovala na Wembleyju in na prijateljski tekmi klonila z 2:1. V spominu bo ostal nenavaden dogodek iz prvega polčasa, ko je švedski sodnik Jonas Eriksson dosodil 11-metrovko za gostitelje, čeprav je prekršek nad Cesarjem storil Wayne Rooney in mu pri tem celo tako poškodoval gleženj, da je moral "Cesi" z igrišča.

Priložnost za novo merjenje moči z Angleži je prišla že naslednje leto na svetovnem prvenstvu, tudi tam pa so Slovenci potegnili krajši konec, saj so v Port Elizabethu na skrajnem jugu afriške celine izgubili z 1:0 in se poslovili od SP-ja.

Odigrati bo treba agresivno in borbeno
Zdajšnja angleška reprezentanca je precej drugačna od takratne, za reprezentančni pokoj so se odločili Steven Gerrard, Frank Lampard in John Terry, moža odločitve na obeh dozdajšnjih medsebojnih dvobojih s Slovenijo Jermaina Defoeja pa ni več v kombinacijah selektorja Roya Hodgsona.

"Seveda zaradi dveh porazov nimamo najlepših spominov na Anglijo. Tudi zdaj je njihova reprezentanca vrhunska ekipa, zato nam ne bo nam lahko. Moramo se dobro pripraviti, imamo ves teden časa. Morali bomo odigrati agresivno, borbeno in z uspešnimi podajami, tako kot na zadnjih dveh tekmah. Edino tako lahko presenetimo. Vsi moramo živeti za to tekmo in biti stoodstotni," je odločen Cesar.

Ljubijankić: Anglija ima še vedno veliko kakovosti
je pred petimi leti v Londonu kot rezervist po podaji Nejca Pečnika v 85. minuti z glavo ublažil slovenski poraz. Z dobrim odporom so Slovenci tedaj napovedali sijajno jesen, v kateri so po zmagah nad Poljsko, Slovaško in Rusijo uresničili sanje in se uvrstili na SP.

"Rad se spomnim tistega gostovanja, še posebej zaradi mojega zadetka, a je bila to vseeno neka druga tekma, prijateljska. Zdaj nas čaka dvoboj za točke. Angleška reprezentanca je drugačna, a mislim, da imajo še vedno veliko kakovosti. Videli smo na tekmi proti Švici, zmagali so z 0:2, zato bodo v soboto favorit. Ne smemo se obremenjevati z njimi in igrati svojo igro. Na lestvici imamo dobro izhodišče in veliko lepše je priti na zbor po dveh zmagah. Ker smo končno dosegli gol, bo zdaj malo manj pritiska na napadalce. Ne smemo pa se tu ustaviti in moramo poskušati osvojiti točke tudi na Wembleyju," je povedal "Zlajo", ki si zadnji dve leti kruh služi na Japonskem.

Tam se z Omijo Ardidžo tako kot Milivoje Novaković s Šimicujem bori za obstanek, do konca prvenstva so še trije krogi. Trenutno nekoliko bolje kaže Novakoviću, katerega moštvo ima dve točki več od Ljubijankićevega, ki je na 16. mestu. To je tisto, ki še vodi v drugo ligo in poskušal se mu bo na vsak način izogniti.