Nogometaši Liverpoola so s 3:1 na Anfieldu ugnali Manchester City. V Premier ligi in v evropskih tekmovanjih niso na svojem stadionu srečanja izgubili že 901 dan. Nazadnje so morali premoč priznati ob koncu sezone 2016/17, ko jih je z 2:1 premagal Crystal Palace. Foto: EPA

Anfield ostaja zaklet za klub z Etihada. Modra polovica Manchestra na omenjenem stadionu že 19 gostovanj v vseh tekmovanjih ni okusila slasti zmage. 13-krat je remizirala, šestkrat izgubila. Liverpoola na njegovem stadionu v Premier ligi ni premagala že 17 sezon.

Fabinho je s projektilom že v 6. minuti popeljal Liverpool v vodstvo. Tik predtem so gostje na drugi strani zelenice zahtevali najstrožjo kazen. Foto: Reuters

Aktualni evropski prvaki imajo v Premier ligi po 12 odigranih krogih na vrhu osem točk naskoka pred najbližjima zasledovalcema, Leicester Cityjem in Chelseajem, Manchester City zaostaja še za točko več.

Trener gostov Pep Guardiola na Anfieldu ni mogel računati na vratarja Edersona, ki se je poškodoval sredi tedna na tekmi Lige prvakov proti Atalanti. V vratih ga je zamenjal Claudio Bravo, ki je na isti tekmi prejel rdeči karton.

Na drugi strani je imel trener rdečih Jürgen Klopp težave predvsem s sestavo udarnega dvojca v obrambi, saj je še vedno poškodovan prvi branilec Joel Matip, ki z Virgilom van Dijkom tvori standardni steber obrambe. Na koncu je priložnost ponudil Dejanu Lovrenu.

City napadal, Liverpool zadeval
Nogometaši Manchester Cityja, ki pred tekmo slasti zmage na Anfieldu v Premier ligi niso okusili že 16 sezon, so derbi začeli izjemno. Pravzaprav so ves prvi polčas odigrali s strahovitim pritiskom na obrambo rdečih, ki pa so kljub vsemu s prvima streloma na tekmi poskrbeli za dvojno vodstvo. Najprej je v 6. minuti vratarja Claudia Brava, ki je med vratnicama zamenjal poškodovanega prvega čuvaja mreže sinjemodrih Edersona, s projektilom z razdalje premagal Fabinho. Tik predtem so gostje zahtevali najstrožjo kazen, potem ko je v lastnem kazenskem prostoru z roko igral Liverpoolov branilec Trent Alexander-Arnold, a je glavni sodnik Michael Oliver pustil prednost, potem ko se je žoga najprej odbila od roke Cityjevega Bernarda Silve.

V 13. minuti je Anfield "eksplodiral" še drugič. Andy Robertson je na drugo vratnico z leve strani poslal natančen predložek, Mohamed Salah se je za milimeter izognil zanki prepovedanega položaja in z glavo zadel za 2:0.

Mohamed Salah se je spretno izognil zanki prepovedanega položaja in z glavo zadel za 2:0, po natančnem predložku Andyja Robertsona. Foto: Reuters
Sadio Mane je v uvodu drugega polčasa žogo po natančnem predložku Jordana Hendersona z desne strani še tretjič spravil za Bravov hrbet. Manchester City se je v zaostanku s 3:0 znašel prvič po januarju 2018, prav tako na gostovanju pri Liverpoolu. Mane medtem ostaja pravi stroj za doseganje zadetkov na svojem stadionu, v koledarskem letu 2019 je na Anfieldu dosegel 16 zadetkov, vsaj tri več od katerega koli drugega nogometaša na Otoku. Foto: Reuters
Sorodna novica Pep Guardiola nezadovoljen s sojenjem na derbiju

Sinjemodri nizali (pol)priložnosti
Varovanci Pepa Guardiole niso vrgli puške v koruzo, nadaljevali so silovit pritisk na Liverpoolovo obrambo, ki se je večkrat znašla v zagati, a tega nasprotnik ni izkoristil. V 25. minuti je Sergio Aguero z diagonalnim strelom proti mali mrežici ogrel dlani vratarja Alissona Beckerja, štiri minute pozneje je po strelu Angelina in rahlem odboju Virgila van Dijka žoga oplazila zunanji del leve Alissonove vratnice. Po dobre pol ure igre je z neposrednim strelom iz kota poskusil še Kevin De Bruyne, a je ostalo pri 2:0. Zaključek polčasa je poskrbel za še dve lepi priložnosti – po eno na vsaki strani. Najprej je v 42. minuti Aguero skoraj kaznoval napako Dejana Lovrena, a mu je zadetek preprečil Alisson, na drugi strani je Salah po lepi akciji sprožil naravnost v Brava.

Bernardo Silva je v končnici tekme dosegel častni zadetek za Manchester City. Foto: EPA

Mane z glavo zadel za 3:0
Le nekaj minut drugega polčasa je preteklo, ko so šestkratni evropski prvaki povedli že s 3:0. Kapetan Jordan Henderson je z desne strani poslal predložek na drugo vratnico, kjer je hladnokrvno z glavo zadel Sadio Mane.

Bernardo Silva le premagal Alissona
Guardiolovi ekipi nikakor ni uspelo razviti svoje igre. Resda je ves čas pritiskala na domačo obrambo, a brez pravega uspeha. Agüero ni imel svojega večera (v 71. minuti ga je na zelenici zamenjal Gabriel Jesus), Raheem Sterling je na levi strani vselej naletel na opreznega Alexandra-Arnolda ali Maneja. Mreža Liverpoola se je vendarle zatresla v 78. minuti, ko je po odbiti žogi do priložnosti prišel Bernardo Silva in z levico z natančnim strelom matiral nemočnega Alissona. Kmalu zatem so gostje še drugič zahtevali najstrožjo kazen, ko je žoga v kazenskem prostoru znova zadela Alexandra-Arnolda v roko, a se tudi tokrat piščalka glavnega sodnika Oliverja ni oglasila.

Sekunde so za goste v zaključku tekme hitro tekle, edino omembe vredno priložnost so si priigrali v 86. minuti, ko je ob Robertsonu skok dobil Kyle Walker, a je nato žogo z glavo iz neposredne bližine poslal krepko čez gol.

Pep Guardiola je večji del prvega polčasa bentil nad odločitvami glavnega sodnika Michaela Oliverja. V nadaljevanju je izbruhnil še nekajkrat, a mu to ni kaj prida pomagalo. Španski strateg je največ tekem v gosteh v bogati trenerski karieri v vseh tekmovanjih izgubil prav na Anfieldu (4). Jürgen Klopp je Guardiolo v karieri premagal že devetič. Foto: Reuters