Po zadnjem sodnikovem žvižg v Astana Areni se je Žan Vipotnik usedel na sredino zelenice in užival v trenutku, ko je postal mož odločitve na uvodni kvalifikacijski tekmi Slovenije. Na koncu mu je vstati pomagal Petar Stojanović, ki ga je tudi opazil in zaposlil z natančno visoko podajo, ki jo je 21-letni Konjičan pretvoril v izjemen prvenec po vsega osmih minutah igranja za Slovenijo. Foto: Reuters

Žan Vipotnik je 18. marca praznoval 21. rojstni dan, najlepše rojstnodnevno darilo je prejel v Astani, kjer je ob izidu 1:1 v 70. minuti uvodne kvalifikacijske tekme za nogometno evropsko prvenstvo 2024 dočakal prvi reprezentančni članski nastop za Slovenijo.

"Ni bilo pričakovano. Hvala selektorju za priložnost. Mislim, da sem jo dobro izkoristil," je skromno začel postanek pri RTV Slovenija po slovenski zmagi v Astani, kjer je ravnokar postal junak tekme. Glavno darilo sebi in reprezentanci ter velikih tekmovanj sestradanim navijačem Slovenije je bil namreč Vipotnikov gol v 78. minuti za 2:1.

Deset dotikov z žogo v 20 minutah, 4 uspešne podaje iz 5 poskusov, a bistven je bil njegov edini strel z levico. Foto: Sofascore

Slovenija še nikoli doslej ni dobila prve gostujoče tekme v kvalifikacijah za EP ali SP. Ni uspelo ne na Ferskih otokih, ne v Gruziji, ne na Cipru, ne v Estoniji, ne pri Litvi, ne v Izraelu, ne nazadnje v Rusiji po domačem skalpu Hrvaške.

Drugi najmlajši strelec v zgodovini reprezentance

"Najpomembneje je, da je zmagala ekipa. Težko gostovanje, poln stadion, so kar dobro navijali. Smo trpeli na trenutke, a smo v drugem polčasu nadzirali igro in zasluženo zmagali," je nosilec reprezentančne številke 17 poudaril bistveno vrednost njegovega debitantskega gola, potem ko je postal z 21 leti in 5 dnevi drugi najmlajši strelec v zgodovini moške članske reprezentance Slovenije. Najmlajši? Benjamin Šeško z 18 leti in 128 dnevi ob zadetku proti Malti pred slabima dvema letoma.

Sorodna novica Vipotnik s prvim strelom v reprezentančnem dresu zadel za tri točke Slovenije

O strelu? Brez razmišljanja, samo reakcija

"Čakal sem, odkrival sem se. Videl sem, da Stojanović vodi žogo. Odkril sem se za dolgo žogo in nato zaključil, kot je treba," je odločilno akcijo tekme s svojega zornega kota opisal napadalec, ki je s prvim strelom v reprezentanci že dosegel gol. Kaj ga je prešinilo, ko je videl, da ga je Petar Stojanović, ki je popeljal žogo iz obrambne polovice in jo po 40 metrih prodora poslal proti njemu? "Ni bilo časa. V trenutku. Hvala Bogu, da sem tako odreagiral, ker je to dobro za nas."

Slovenski nogometaši kvalifikacije prvič začeli z zmago na gostovanju

Podiral strelske rekorde, v Gorici ni šlo, zato pa v Triglavu

Miselnost plenilca pred nasprotnikovim golom. Nekaj, kar zdaj okušajo nasprotniki Maribora v Prvi ligi in kar se je dolgo napovedovalo v njegovih mladinskih, kadetskih in šolskih letih. V kategoriji do 15 let je za Maribor na 39 tekmah natresel 62 golov, v kadetski ligi je bil na 50 tekmah natančen 53-krat, v mladinski ligi pa je na 25 tekmah zabil 31 golov. Povprečje krepko več kot gol na tekmo.

Zaradi tega si ga je Gorica izposodila v drugem delu sezone 2020/21, a v 17 nastopih in 666 igralnih minutah je takratni 19-letnik zadel zgolj enkrat. V sodnikovem dodatku za zmago Gorice s 3:2 proti Bravu. Na začetku lanske sezone je debitiral za Maribor, a na devetih tekmah in v 338 minutah igre gola ni bilo. Sledila je posoja v 2. SNL k Triglavu in pred letom dni mu je spomladi steklo tudi med člani: 9 golov na 13 tekmah.

Žan Vipotnik je v zadnjih mesecih postal obraz Maribora in najbolj vroč igralec Prve lige. Ponudb že predtem ni manjkalo, vijoličasti pa se pod 2 milijonoma evrov odškodnine niso želeli niti pogovarjati. Foto: www.alesfevzer.com

V samo 10 krogih zabil 14 golov

V tekoči sezoni je led prebil v 11. krogu, in to ravno proti Gorici. Kot rezervist je ob koncu tekme postavil končni izid 4:1. A od 15. kroga Prve lige naprej je nezaustavljiv: zadel je v 9 od 10 krogov, edinkrat ko ni bil med strelci, pa je podal. Posledično se je s 14 goli znašel na vrhu lestvice strelcev. Nato je prišla poškodba in prvi vpoklic v člansko reprezentanco je bil vprašljiv. Ker je zdravniška služba selektorju Keku zagotovila, da bo odigral na zadnji tekmi pred reprezentančnim zborom, je ostal na spisku. Res je proti Radomljam odigral vso tekmo, a ob 1:1 ni zadel. Zato pa je strelski naboj prihranil za Kazahstan.

Razveseliti se moraš vsakega gola

Visoko Stojanovićevo podajo je znotraj kazenskega prostora z levico silovito in neubranljivo poslal v desni zgornji kot in utišal predtem zelo bučno in polno Astano Areno. Zaradi nenadne tišine je bilo mogoče slišati neizmerno veselje rojenega strelca. "Ritual. Slaviš, daš gol. Ne igraš prav vsak dan in ne daš vsakič gola. Razveseliti se moraš vsakega gola," je pojasnil Vipotnik, ki je dodal: "Iskreno je malo čudno, ker nobeden ne navija za tebe. Važno, da smo dali gol, zmagali in gremo domov s tremi točkami."

Kek: San Marino bo igral z deseterico za žogo in treba jih bo čim prej prebiti

Krstna pesem: Severina in Uno momento

Kot novinec v članski reprezentanci je pred tekmo prestal krst, ki tradicionalno pomeni petje na odru pred novimi soigralci. Sočasno si je s prvencem prislužil tudi dolžnost, da se oddolži soigralcem, s tem da poravna račun. Za kaj pa je bila skrivnost tudi za strelca? "Še sam ne vem, se bom pa pozanimal. Prej sem odpel, ker sem prvič. Severina: Uno momento. Bomo videli, kaj bo zdaj na letalu za nazaj domov," je mladenič iz Slovenskih Konjic razkril, kaj je bila njegova krstna pesem. Ni dvoma, da zna Vipotnik izkoristiti trenutek.