Veselje ob drugem zadetku Slovenije je bilo nepopisno. Tako na igrišču kot na tribunah, kjer se je zbralo kakih 2.300 Slovencev. Foto: MMC RTV SLO/Reuters
Valter Birsa
Tri leta in pol, vse odkar je na tekmi proti Cipru februarja 2006 doživel debi, so slovenski navijači čakali na strelsko prebujenje Valterja Birse. Ta jih ni razočaral in v ključnih tekmah kvalifikacij povlekel ključne poteze. Edina dva reprezentančna gola je zabil na zadnjih tekmah proti Poljski in Slovaški. Foto: MMC RTV SLO/Reuters
Nejc Pečnik
Nejc Pečnik je odlično opravil svojo vlogo jokerja s klopi in dosegel svoj prvi reprezentančni zadetek. Foto: Reuters
Zlatko Zahovič
Legenda slovenskega nogometa Zlatko Zahovič je srečanje med Slovaško in Slovenijo spremljal v živo kot strokovni komentator TV Slovenija na stadionu v Bratislavi. Po koncu mu ni zmanjkalo komplimentov na račun Slovenije. Foto: MMC RTV SLO/Toni Gruden
Valter Birsa in Miroslav Stoch
Valter Birsa je skupaj z Miroslavom Stochom v prvem polčasu še takole drsel po tleh, v drugem pa poskrbel za pravi evrogol. Foto: Reuters
Marek Hamšik in Samir Handanovič
Zvezdnik Napolija Marek Hamšik razen dveh strelov v prvem polčasu ni pokazal veliko. Foto: Reuters
Slovencem vsaj dodatne kvalifikacije

Tekmo je v 56. minuti s pravim evrogolom prelomil Valter Birsa, piko na i odlični predstavi in več kot zasluženi zmagi pa postavil Nejc Pečnik v zaključku. To je bila prva gostujoča zmaga čete Matjaža Keka v kvalifikacijski skupini 3, kjer je Češka v edini preostali tekmi z 2:0 ugnala Poljsko. Hvalospevov po najboljši predstavi tega "reprezentančnega razreda", in to na tako pomembni tekmi ne more zmanjkati: poudarimo le, da je Kek s svojimi varovanci "maturo" opravil z odliko.

Slovaki morajo zdaj nujno zmagati
Seveda misija še ni končana. Kako do Južne Afrike 2010? Najprej v zadnjem kvalifikacijskem krogu, v sredo, ugnati San Marino, kar zagotavlja drugo mesto in vsaj dodatne kvalifikacije, obenem pa upati, da bodo Poljaki odščipnili vsaj točko Slovakom. V tem primeru bi se na SP prebili celo neposredno.

Odprt uvod v tekmo
Nasprotnika sta v tekmo krenila odprto od prve minute, izrazita je bila predvsem slovenska ofenziva. Gostje so že v drugi minuti po močnem, a nenatančnem, strelu Zlatka Dediča ogrozili domača vrata, nato je moral po odvzetih žogah in natančnih strelih Andraža Kirma (11. minuta) in Birse (12.) posredovati še vratar Jan Mucha.

Že v 9. minuti slovaška vratnica
Slovaki so na začetku devete minute po neprepričljivi obrambi Samirja Handanoviča po strelu z levico Jana Durice zadeli celo vratnico, z dvema močnima streloma je poskusil še Marek Hamšik. Prvi v 17. minuti je šel čez gol, pri drugem v 31. minuti pa je bil Handanovič na mestu. Dinamični ritem se je nato v zadnji tretjini prvega polčasa umiril, kar je bila voda na slovaški mlin. Zanje je štela že točka ...

Birsa prekinil "uspavanko"
Slovaški selektor Vladimir Weiss je v podobnem slogu želel nadaljevati tudi v drugem delu. Napadalca Martina Jakubka, ki je Slovencem gol zabil na prvem medsebojnem obračunu v Ljudskem vrtu, je ob polčasu zamenjal z vezistom Miroslavom Karhanom in želel zapreti igro. Vendar je bil to račun brez krčmarja oz. Birse, ki je po 11 minutah drugega dela s pravo bombo z 22 metrov v levi zgornji kot slovaških vrat prekinil "uspavanko".

Pečnik-Nova zabila zadnji žebelj
Slovaki so želeli prevzeti pobudo, a bili proti trdni in osredotočeni gostujoči obrambi brez moči. Priigrali si niso niti ene zares zrele priložnosti, dokončno jih je potopil slovenski protinapad v 93. minuti, ko je po podaji Milivoja Novakoviča Pečnik rutinirano zabil zadnji žebelj v domačo krsto.

Izjavi po tekmi

Matjaž Kek, slovenski selektor: "To je bila prava tekma. Tista, ki drži na nogah vse, ki smo v tem športu. Čestitam fantom in čestitam vsem, ki so prišli v Bratislavo. Gremo proti cilju, ki smo si ga zadali na Severnem Irskem. Čez štiri dni je že nova tekma in odigrati jo moramo na nivoju. Fantje imajo dober karakter, so zreli in imajo pamet! Bila je res težka tekma, toda zelo modro smo pričakali svojih pet minut. S trezno glavo smo šli v to tekmo in vedeli smo, kaj nas čaka. Treba je zbrati določeno število točk, mi jih imamo 17, kar bi bilo pred kvalifikacijami za marsikoga že sanjsko. Nismo še v Južni Afriki, toda naredili smo velik korak naprej. Zadovoljen sem in srečen, da vodim to ekipo."

Robert Koren, slovenski kapetan: "Pokazali smo, da smo dovolj zreli in pokazali dobro igro. Na igrišču je bilo izredno težko, toda povsem zasluženo smo osvojili vse tri točke. Slovaki so imeli svojo računico, mi pa svojo. Obremenjevali smo se samo sami s sabo, veliko garali, dvakrat zadeli in tudi zmagali."