Elisabeth Görgl je v Garmischu v obeh hitrih disciplinah osvojila zlato medaljo, Avstrija pa v ženskem delu letošnjega SP-ja še ne pozna poraza. Avstrija je imela nazadnje dvojno prvakinjo leta 1999, Alexandro Meissnitzer (superveleslalom in veleslalom). Foto: Reuters
Tina Maze
Tina Maze je z medaljo v superkombinaciji dobila samozavest in bo v igri za novo medaljo tako v veleslalomu kot v slalomu. Foto: Reuters
Maruša Ferk
Maruša Ferk je izkoristila ugodno štartno številko 2. Foto: Reuters
Görglova že junakinja SP-ja v Garmischu
Vožnja Tine Maze skoraj dovolj za novo medaljo

Mazejeva je z neugodno številko 29, ko je bila razmehčana proga že v slabem stanju, smučala sijajno in bila pri tretjem vmesnem času četrta z le pol sekunde zaostanka. Na koncu ji je do zgodovinske smukaške medalje (Slovenija je v tej disciplini še nima) zmanjkalo le 38 stotink. Kdo ve, kako bi bilo, če bi Tina smučala pol ure prej ...

Odločitev o nastopu padla zadnji hip
Vseeno - 5. mesto je izjemen dosežek in nova najboljša slovenska uvrstitev na smukih za svetovno prvenstvo. Prej je bila v lasti Mojce Suhadolc, ki je bila leta 2001 sedma. Črnjanka se je zadnji trenutek odločila, da gre na štart, saj jo zanima le boj za medaljo, čeprav po letošnjih izidih (najboljša v smuku je bila sedma v Lake Louisu) ni sodila med favoritinje. Toda ciljna arena je nervozno spremljala njen pogumni nastop, saj nihče ni več pričakoval, da še kdo lahko ogrozi Mario Riesch na 3. mestu. Srebro je osvojila Lindsey Vonn.

Tina Rieschevi privošči medaljo
"Nimam si česa očitati. Na delu proge, kjer je bilo nekaj veleslalomskih zavojev, sem imela prejšnje dneve težave, danes pa ne. Vrgla sem se optimalno v te zavoje, odmislila sem slabo številko! Veliko lažje je tekmovati, ko imaš medaljo, glava je mirna, si sproščen. Ko sem v cilju videla, da sem peta, mi je bilo prav smešno. Neverjetno, kaj lahko narediš, če se pogumno spustiš po progi. Prav vesela sem bila," je za Radio Slovenija povedala Mazejeva, ki ni obžalovala 38 stotink, ki so zmanjkale do medalje. "Če sem poštena, privoščim Marii, da je osvojila bronasto medaljo, saj je bila po bolezni na dnu."

Vonnova in Riescheva vidno zadovoljni
V boju za zlato medaljo vodilni v smukaškem seštevku svetovnega pokala nista mogli ogroziti Görglove, vseeno pa sta bili po vseh težavah vidno zadovoljni. Vonnovi je namreč pretres možganov pred desetimi dnevi preprečil dobre priprave na prvenstvo, posledice pa čuti še zdaj, medtem ko se je Riescheva na prvenstvu bojevala z visoko telesno temperaturo. Vseeno je osvojila svojo drugo medaljo, vendar ostaja v senci 29-letne Görglove, ki ji je po superveleslalomskem zlatu uspel še sanjski smuk.

Avstrijke na zlato medaljo čakale 10 let
"Zelo sem bila napeta, slabo sem spala. Toda na tekmo sem se dobro skoncentrirala in šla s pravo mero agresivnosti na progo. Bila sem ves čas na limitu. V cilju kar nisem mogla verjeti, da imam takšno prednost," je povedala Görglova, ki je nastopila s številko 16, ko je vodila Lara Gut. Avstrija se je tako potolažila, ker na sobotnem moškem smuku ni bilo medalje, Görglova pa se je pridružila dolgi vrsti avstrijskih prvakinj v kraljevi disciplini, vendar pa po zlatu Renate Götschl (1999) in Michaela Dorfmeister (2001) zlate medalje ni bilo deset let.

Ferkova izkoristila številko 2
Z 12. mestom se je izkazala tudi Maruša Ferk, ki je izkoristila številko 2: "Imela sem srečo s številko. Zadovoljna sem z vožnjo, bila sem dve sekundi hitrejša kot na kombinacijskem smuku. Uvrstitev med 15 je dober rezultat, popravila sem si tudi točke (na jakostni lestvici)." Na novo tekmo bodo morale smučarke počakati do četrtka, ko bo veleslalom. V svoji paradni disciplini bo Tina Maze branila srebro iz Val d'Isera. Najprej bo morala najti na treningu pravi občutek, saj veleslaloma ni vozila že od tekme v Zwieslu.