Pogajanja v prostorih ministrstva za zdravje. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Pogajanja v prostorih ministrstva za zdravje. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Na prvih pogajanjih je vlada Fidesu ustno predstavila stališče do stavkovnih zahtev sindikata. "Takoj smo jih zaprosili za pisno obrazložitev. Predali jo bomo glavnemu stavkovnemu odboru," je v izjavi za medije pojasnil predsednik sindikata Fides Damjan Polh. Ob tem še vedno pričakujejo protipredlog aneksov h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike.

Bodo zdravniki v ponedeljek začeli dolgo stavko?
Zaušnica preostalih sindikatov?

Vlada in del sindikatov javnega sektorja sta danes (sreda) podpisala dogovor o delni uskladitvi plač z inflacijo. V njem je varovalka o socialnem miru do 13. septembra letos, torej, da vlada v tem času ne bo sklepala nobenih posamičnih dogovorov. Bi lahko šlo za zaušnico preostalih sindikatov proti Fidesu, pa tudi vlade, ki lahko potem Fidesu reče, da z njim pač zaradi sporazuma ne more skleniti ločenega dogovora? Predsednik Fidesa Povh je v Odmevih pojasnil, da zdravstvu "bije plat zvona", samo lani je odšlo devet odstotkov zdravnikov, odhajajo tudi drugi strokovni zdravstveni kadri. Treba je izboljšati pogoje, da bodo strokovni kadri ostali – ali da se nemara celo privabijo novi – in to storiti hitro. Povh meni, da je zato treba pohiteti. V nasprotnem primeru bo kader še hitreje odhajal iz javnega v zasebno zdravstvo in tujino.

Vladna pogajalska skupina se je zavezala, da bo svoj pogled in pričakovanja glede zahtev Fidesa sindikatu poslala v najkrajšem mogočem času, je poudaril tudi vodja vladne pogajalske skupine Mirko Stopar. Glede protipredloga aneksov h kolektivni pogodbi pa se vladna pogajalska stran ni opredelila, je bilo razumeti Stoparja.

V Fidesu namreč s svojimi predlogi aneksov med drugim predlagajo odpravo plačnih nesorazmerij med starejšimi in mlajšimi zdravniki. Mladim zdravnikom so se namreč plače zvišale do pet plačnih razredov, medtem ko je bil večji del izkušenejših zdravnikov deležen povišanja do dveh plačnih razredov. V Fidesu bi z aneksom h kolektivni pogodbi določili tudi karierno pot zdravnika in zobozdravnika z novimi delovnimi mesti.

Sorodna novica Vlada obžaluje stavko. Pogajanja med Fidesom in vladno stranjo v sredo.

Po tokratnih pogajanjih se bo sešel glavni stavkovni odbor Fidesa, nato pa bodo iz sindikata sporočili svoje nadaljnje odločitve, je napovedal Polh. Naslednji termin pogajanj še ni znan, strani ga bosta poiskali v nadaljevanju, je dejal Stopar.

Iz Fidesa pa so popoldne naknadno sporočili, da bo termin naslednjih pogajanj usklajen takoj po prejetju vladnega protipredloga, ki ga do zdaj še niso prejeli.

Vladna stran sicer ocenjuje, da so pogajanja začeli konstruktivno, v tvornem dialogu, tako pa jih želijo tudi nadaljevati, saj da je to edina pot do dobrih rešitev, je poudaril namestnik vodje vladne pogajalske skupine in državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež.

Sindikat Fides, ki je v torek opozorilno stavkal, je sicer za prihodnji ponedeljek napovedal nadaljevanje stavke do preklica. Polh na novinarski konferenci pred začetkom pogajanj ni želel napovedovati, ali se bo stavka v ponedeljek nadaljevala, saj imajo za pogajanja ob današnjem še dva delovna dneva, v Fidesu pa so se pripravljeni pogajati tudi v soboto in nedeljo. V primeru stavke bodo bolniki informacije dobivali sproti, zanje pa so odgovorni delodajalci.

V sindikatu Fides opozarjajo, da se vlada odmika od tega, kar je sama podpisala. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
V sindikatu Fides opozarjajo, da se vlada odmika od tega, kar je sama podpisala. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

V torek je delo v javnih zdravstvenih ustanovah potekalo v okrnjeni obliki

Enodnevna opozorilna stavka zdravnikov in zobozdravnikov je v torek trajala od 7. do 21. ure. V tem času je delo potekalo v okrnjeni obliki, dopoldne pa so izpeljali tudi zbore stavkajočih, na katerih so predstavili svoje zahteve.

Glavni razlog za zdravniško stavko, ki so jo v Fidesu napovedali 18. decembra lani, je neuresničitev vladnih zavez iz že podpisanih sporazumov. "To je bila akcija zaradi neodzivnosti vlade, ki je v letu 2022 in 2023 podpisala dva sporazuma z nami. Ta neodzivnost se je izčrpala s koncem lanskega leta, ko so padli vsi roki, do katerih bi morala vlada te sporazume tako ali drugače upoštevati in jih realizirati," je na novinarski konferenci dejal predsednik Fidesa Damjan Polh.

"Na zborih zdravnic in zdravnikov smo ugotovili, da je bil obisk izjemen in množičen," je poudaril Polh. Kot je dodal, naj bo to v opomin sindikatu, naj se še naprej zavzema za interese zdravnikov, pa tudi vladi, naj se drži podpisanih sporazumov in se loti nujne spremembe v zdravstvenem sistemu.

Mladi zdravniki: "Slovensko zdravstvo tone, vlada pa gleda stran in leporeči"

Da delovne razmere v zdravstvu pomenijo razmere za zdravljenje prebivalcev, so v sporočilu za javnost poudarili v organizaciji Mladi zdravniki Slovenije. "Žal prostorski, kadrovski, materialni in organizacijski pogoji pogosto ne dosegajo minimalnih standardov za varno obravnavo," so opozorili.

Vladi ob tem očitajo, da "gleda stran in leporeči", medtem ko "slovensko zdravstvo tone".
"Enako kot z infrastrukturo ravnajo tudi s strežnicami, administratorkami, medicinskimi tehniki, medicinskimi sestrami, babicami, fizioterapevti, zdravniki in ostalimi zaposlenimi v zdravstvu. Posledice pa najbolj občutijo bolniki," so še zapisali Mladi zdravniki.