Vročekrvno slavje po zadetku ni zmotilo trenerja Daliborja Stevanoviča, ki si lahko obeta vrnitev v prvo postavo Vitessa. Foto: MMC RTV SLO
Wilfred Bouma in Tim Matavž
Groningen Tima Matavža je v soboto v derbiju kroga v Eindhovnu pri PSV-ju iztržil točko, čeprav je vse do 88. minute zaostajal z 1:0 in bil v močno podrejenem položaju. Foto: EPA
Josip Iličić (Palermo)
Josip Iličić v dresu Palerma blesti iz kroga v krog. V četrtek je zablestel z golom v Torinu, konec tedna pa je bil med najzaslužnejšimi igralci za vrnitev Palerma proti Lecceju, ki je vodil že 0:2. Foto: EPA
Nejc Pečnik in Rene Krhin
Nejc Pečnik je po nesrečni poškodbi na tekmi z ZDA na SP-ju (2:2) odigral prvo tekmo za Nacional. Reneja Krhina, ki je prav v Južni Afriki obnovil poškodbo gležnja, pa čaka nova rehabilitacija, preden bo lahko zaigral prvo tekmo v dresu Bologne. Foto: Marko Kovič

Poleg Josipa Iličića, ki je po Interju zabil še proti Juventusu, med zadetki izstopata prva dva letošnja gola Daliborja Stevanoviča, ki pa je tako v pokalu kot v prvenstvu v igro vstopil kot rezervist Vitesseja.

Prvič zadel v sredo, drugič v nedeljo
Med dolgotrajnim sedenjem na klopi in igranjem "odpadnih" minut ter predhodnimi težavami s poškodbo se je v temperamentnem Ljubljančanu nabralo veliko frustracij. Med tednom je "Dado" potrdil zmago Vitessa v nizozemskem pokalu, potem ko je proti nižjeligašu Flavo Boys zadel za 5:0, na koncu pa je bilo 6:0. A pravi izbruh je slovenski vezist prihranil za prvenstveni obračun z Excelsiorjem.

Proslavljanje gola namenjeno trenerju
Tudi tokrat je 25-letnik začel na klopi za rezervne igralce, po bledem prvem polčasu pa je trener Theo Bos med odmorom v igro poslal nepredvidljivega Stevanoviča. Poteza se je obrestovala že pet minut pozneje, ko je "Dado" imenitno prodrl po sredini igrišča, pobral žogo po nedokončani drugi dvojni podaji in z diagonalnim strelom ukanil nasprotnega vratarja. Sledila je nedvoumna gesta (video spodaj!), ki je bila namenjena trenerju in Stevanovičevemu statusu rezervista.

Vendar provokacije Theo Bos vsaj navzven ni zameril, kar lahko pripišemo pomembnosti tekme za njegov majavi stolček. Ob koncu so gostje iz Arnhema slavili z 2:0, s čimer so dosegli šele drugo letošnjo zmago in se povzpeli na 14. mesto 18-članske lige (Matavžev Groningen je 3., Radosavljevičev Den Haag pa 6.).

Bos: "Vem, da je na klopi poln frustracij"
Trener Bos je v izjavi po tekmi celo izpostavil ključno vlogo Stevanoviča: "Nisem bil zadovoljen s prvim polčasom, saj smo si želeli osvojiti še dve dodatni točki. Zelo lepo je bilo videti gol Stevanoviča za 1:0. Ker nismo dobro držali žoge, sem se obrnil na Daliborja, katerega kakovost v tem je znana. Vem, da je med sedenjem na klopi poln frustracij, ker je pravi igralec in si želi igrati. Zdaj je imel svojo priložnost in jo je ustrezno izkoristil."

V nizozemskem pokalu je med tednom zadel tudi Tim Matavž, ki je proti nižjeligašu Haaglandii postavil končni izid 4:1, Groningen pa je nasprotnika strl šele v podaljšku.

Zabil za 1:0 in izsilil prosti strel za 2:0
Kapetan slovenske nogometne reprezentance Robert Koren, ki je pred tednom praznoval 30. rojstni dan, postaja ključni mož Hull Cityja, ki je po pol leta le dočakal zmago v gosteh. Na obračunu v Norwichu je bilo na semaforju 0:0 vse do 83. minute, ko je Koren v mrežo pospravil odbitek po preusmerjenem strelu Andyja Dawsona. Drugi gol v dresu "tigrov" je Radeljčan nadgradil pet minut pozneje, ko so ga nasprotniki med prodorom podrli tik pred kazenskim prostorom. Prosti strel je v gol za 2:0 spremenil Tom Cairney. Hull City se je s sedmimi točkami na zadnjih treh tekmah povzpel na 15. mesto angleške druge lige.

Gent od prve minute s tremi Slovenci
V Gentu je v sredo padel nov mejnik - tekmo z Lokerenom so v prvi enajsterici začeli kar trije Slovenci: Marko Šuler, Matija Škarabot in Zlatan Ljubijankič. Zadnji je ob igralcu manj povedel "bizone" v vodstvo z 2:0, kar pa na koncu ni zadostovalo niti za točko.

Kirm v pokalu načel gleženj
Ob koncu pa še dve slabi novici. Na tekmi poljskega pokala med tednom se je Andraž Kirm končno vrnil v prvo postavo Wisle Krakow. Krilni vezist se je izkazal z odlično igro, podal je Brožeku za edini gol na tekmi, v 30. minuti pa zamudil veliko priložnost, da se tudi sam vpiše med strelce. A sledila je smola: v enem izmed dvobojev ob koncu srečanja z nižjeligašem Dolcan Zabkim si je poškodoval gleženj, zaradi česar je ostal brez treninga in prvenstvene tekme.

Nov udarec za Krhina
Še večja nesreča je doletela udeleženca svetovnega prvenstva v Južni Afriki Reneja Krhina. Mladi talentirani vezist je prejšnji teden uradno končal rehabilitacijo po operaciji gležnja, s katerim je imel manjše, a redne težave vse od januarja letos. Krhin se je priključil rednim treningom Bologne in bi moral biti tudi med 25 igralci, izbranimi za nedeljsko srečanje v Catanii. Med sobotnim treningom pa je 20-letnik iz Jakobskega Dola začutil bolečine v stegenski mišici na levi nogi, zaradi česar je moral končati vaje. Dodatne preglede, ki bodo razkrili resnost poškodbe, bo Krhin opravil v ponedeljek.

Stevanovičev prodor za vodstvo Vitessa

Iličićev gol proti Juventusu

Matavž potrdil pokalno napredovanje (od 1.35)

poškodovan
Robert Koren (c)Hull City (ANG II)Norwich C. - Hull C. 0:2do 91' (0:2) v 83' za 0:1
Aleksander RadosavljevičADO den Haag (NIZ)Excelsior '31 - Den Haag 0:2 (P)
Rene MiheličNacional (POR)Sporting - Nacional 1:1od 66' (0:1)podal za 1:1
Nejc PečnikNacional (POR)Sporting - Nacional 1:1do 72' (0:1)prvič zaigral po poškodbi
Miral SamardžičŠerif Tiraspol (MOL)Academia - Šerif 1:0;
Šerif - Sfintul 4:0