Kapetan İlkay Gündoğan je dvignil sloviti pokal evropskih prvakov z velikimi ušesi. Manchester City je po 11 letih novo ime med zmagovalci Lige prvakov. Leto več pa je na novo osvojitev Evrope čakal trener Pep Guardiola. Foto: Reuters

V zadnjih sekundah sodnikovega dodatka je Ederson s parado preprečil podaljšek, saj je ubranil strel Robina Gosensa z glavo. Takoj zatem je glavni sodnik Szymon Marciniak odpiskal konec velikega finala v Carigradu in Manchester City je postal prvak Evrope!

Parada Edersona, ki je preprečil, da bi finale v Carigradu šel v podaljšek. Brazilski čuvaj mreže Man Cityja je bil na začetku tekme nezanesljiv, na koncu pa je s petimi obrambami postal statistično igralec tekme. Foto: Reuters

Mož odločitve je postal Rodri, ko je sredi drugega polčasa s 15 metrov z natančno odmerjenim in rahlo zavitim strelom poslal žogo v mrežo Interja. Trojček lovorik za meščane, ki so predtem letos že postali prvaki Anglije in osvojili FA-pokal. Predvsem pa je tokratna ekipa izpolnila glavni cilj lastnikov iz Združenih arabskih emiratov – osvojitev nogometne Evrope in najpomembnejše klubske lovorike na svetu.

Zdržali pritisk in osvojili trojček

Kar je Pepu Guardioli in sinjemodrim spodletelo na finalu v Portu 2021 proti Chelseaju (0:1), je zdaj Manchester Cityju uspelo v Carigradu, kjer so premagali Inter z 1:0.

"Danes smo se vpisali v zgodovino," je v prvem pogovoru za BT Sport dejal kapetan Manchester Cityja İlkay Gündoğan, ki je nadaljeval: "Za obe ekipi je bilo težko. V prvem polčasu nismo bili najboljši. Bili smo neodločni. Vedeli smo, da moramo biti v drugem polčasu boljši. Tekma je bila verjetno 50:50. Presrečni, da se nam je izšlo. Vedeli smo, da vsi govorijo o trojčku. Pritisk je bil prisoten, vendar je ta ekipa zgrajena tako, da se s pritiskom spopada na najboljši mogoči način."

Gol kariere za 26-letnega Španca Rodrija, sicer obrambnega vezista v postavi Pepa Guardiole. Četrti gol za Rodrija na 56. tekmi sezone 2022/23, s katerim se je zapisal v zgodovino Lige prvakov. Foto: Reuters

Lukaku poživil napad Interja

Po dolgočasnem prvem delu brez golov se je drugi polčas začel z več ostrine, ki jo je poljski sodnik tudi dopustil. Zgolj minuto po vstopu Romela Lukakuja v igro je Inter prišel do zlate priložnosti v 59. minuti. Nesporazum v obrambi in Lautaro Martinez je pobral žogo globoko v kazenskem prostoru. Iz položaja na skrajni levi je poskušal z neposrednim strelom, a je Ederson dobro zaprl vse poti in ubranil strel Argentinca, ki bi sicer lahko podal do svežega partnerja v napadu.

Rodri udaril z razdalje

Sredi drugega polčasa so angleški prvaki le našli pot do na koncu odločilnega gola. Globinska podaja Rodrija na desno krilo, Bernardo Silva je prodrl v nasprotnikov kazenski prostor in poskušal s predložkom, a slabo izbita žoga je kot na pladnju padla pred Rodrija, ki je z rahlo zavitim strelom mojstrsko zatresel mrežo Interja.

Prečka preprečila izenačenje

Že v naslednjem napadu bi Inter skoraj izenačil. Po zmedi v 16-m prostoru Angležev je z glavo poskusil Federico Dimarco, a je prečka preprečila zadetek, odbita žoga je še enkrat prišla na glavo Italijanu, ki pa je v drugo zadel Lukakuja v nogo. Hitro zatem je streljal tudi sam Belgijec, a dobro postavljeni Edersen se ni dal ugnati.

Po seriji menjav je hitri protinapad Cityja zaključil Foden, a je z ujeto žogo zablestel Onana in ohranil Inter v igri za naslov prvaka. V zadnjih minutah so Milančani vse sile usmerili v napad in v 88. minuti prišli do mat položaja. Lukaku je z glavo iz bližine zadel vratarja Edersona. V 5-minutnem sodnikovem dodatku je Inter imel še eno ogromno priložnost, a kot rečeno, je Brozovića s parado ustavil Ederson.

STATISTIKA TEKMEManchester CityInter
pričakovani goli (xG)0,941,81
streli v okvir vrat46
poskusi strelov714
posest žoge (%)5842
Najnevarnejša akcija prvega polčasa, ko sta se soočila prvi adut Manchester Cityja in Interja. André Onana je suvereno ubranil strel Erlinga Haalanda v 26. minuti. Foto: Reuters

Jalov uvodni pritisk Man Cityja

Po treh minutah velikega finala v Carigradu je Erling Haaland že prišel do prvega zaključnega strela, pri čemer je Norvežan meril previsoko, a hkrati tudi iz prepovedanega položaja. Dve minuti zatem je v kazenskem prostoru Interja preigraval Bernardo Silva in s premetenim strelom za las zgrešil oddaljeno vratnico.

Napovedi o silovitem začetnem pritisku Manchester Cityja so se uresničevale. Obrambni okopi Interja so zdržali. Po četrt ure je Inter za silo uravnotežil moči in uradni gostje tekme so kot prvi prišli do kota. V 20. minuti so Milančani napletli akcijo za prvi strel, a je Marcelo Brozović z razdalje udaril krepko previsoko.

Kevin De Bruyne je moral zaradi poškodbe zapustiti tudi drugi finale Lige prvakov. Leta 2021 je zapustil igrišče po eni uri, letos pa po dobre pol ure. Foto: Reuters

Poškodba De Bruyneja

Po polpriložnosti Barelle, ki ni znal kaznovati nezbranosti Edersona, je na drugi strani resno zagrozil Haaland, a je bil Interjev vratar Onana na mestu. V naslednji akciji je De Bruyne poslal žogo naravnost v naročje Kamerunca, ki je sicer v Ligi prvakov najbolje ocenjeni igralec Interja.

Zatem se je Kevin De Bruyne še poškodoval. Belgijec je skušal nadaljevati igro, a v 36. minuti je moral Pep Guardiola zamenjati svojega glavnega ustvarjalca napada. Zamenjal ga je Phil Foden. Do konca prvega dela se je igra umirila, tik pred odmorom je z razdalje poskusil le še Akanji.

STATISTIKA 1. POLČASAManchester CityInter
pričakovani goli (xG)0,360,21
streli v okvir vrat21
poskusi strelov44
posest žoge (%)6238

Akanji dobil prednost pred Walkerjem

Med pričakovano oz. napovedano in dejansko postavo obeh moštev se je pojavila le ena sprememba. Pri Manchester Cityju je švicarski branilec Manuel Akanji dobil prednost pred Kylom Walkerjem. Kapetan Interja Samir Handanović je bil – tako kot že celotno sezono Lige prvakov – rezervni vratar.

Riddle: Opinion Poll - Komu privoščite zmago v finalu Lige prvakov?

Čeferin po tradiciji predal pokal zmagovalcem

Finale Lige prvakov 2022/23 je gostil stadion Atatürka v Carigradu pred 72 tisoč gledalci na tribunah in več stotimi milijoni po svetu. Med številnimi gosti na finalu je bil tudi slovenski premier Robert Golob, pri čemer so iz njegovega kabineta sporočili, da gre za zaseben obisk. Sloviti evropski pokal oziroma pokal z velikimi ušesi je zmagovalcem seveda predal predsednik Uefe Aleksander Čeferin. Ta je tekmo spremljal ob turškem predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu in predsedniku Fife Gianiju Infantinu.