Realova obramba, na čelu z razpoloženim Thibautom Courtoisem, je svojo mrežo na Anfieldu ohranila nedotaknjeno. Foto: EPA

Liverpoolčani so za polfinale potrebovali dva zadetka ob predpostavki, da Madridčani ne premagajo njihovega vratarja, zato je bilo mogoče pričakovati zelo napadalno igro. To se je tudi zgodilo, a napad rdečih nikakor ni našel poti mimo odličnega Realovega vratarja Thibauta Courtoisa, ki je odbil vse, česar njegovi soigralci v obrambi niso. Kraljevi klub se bo tako v polfinalu pomeril s Chelseajem.

Nogometaši Liverpoola so na Anfieldu zapravili kopico lepih priložnosti. Na vrata nasprotnika so sprožili 15 strelov, pet jih je zletelo v okvir vrat, vsem je bil kos oprezni Courtois, zagotovo eden izmed najboljših nogometašev na zelenici. Real je proti golu gostiteljev ustrelil sedemkrat, trikrat v okvir. Foto: EPA

Na drugi sredni četrtfinalni tekmi sta moči v Dortmundu merila tamkajšnja Borussia in Manchester City. Po prvem polčasu je odlično kazalo nemškemu prvoligašu, ki pa je v nadaljevanju moral priznati premoč sinjemodri ekipi z Etihada. Ta je uprizorila preobrat in si rezervirala polfinalni obračun s Paris Saint-Germainom.

Courtois je imel veliko dela
Liverpool je dvoboj z Realom začel odločno, hitro je pritisnil na obrambno linijo gostov, ki so se v uvodnih minutah bolj ali manj le branili. Še posebej veliko dela je imel vratar Courtois, ki je moral dvakrat odlično posredovati, da je svojo mrežo ohranil nedotaknjeno. Prvič že v 2. minuti, ko je iz neposredne bližine po podaji Sadia Maneja sprožil Mohamed Salah, drugič v 11. minuti, ko je s plasiranim strelom v zgornji kot vrat poskusil James Milner. Real je Liverpoolov nalet nato malce umiril, v 20. minuti pa zatresel celo vratnico, potem ko je podajo Karima Benzemaja preusmeril branilec Ozan Kabak.

Zinedine Zidane je v trenerski vlogi v Ligi prvakov uspešnejši kot v igralski. Kot igralec je evropski prvak postal zgolj leta 2002, kot trener je bil na vrhu Evrope z Realom trikrat (2016–18). Tudi letos ima lepe možnosti, da še petič v karieri osvoji evropski prestol, a najprej ga čaka težek obračun s Chelseajem. Foto: EPA

Wijnaldum zapravil najlepšo priložnost
Strasti so se razplamtele v 25. minuti, ko je Casemiro s hrbta pokosil Milnerja. Gostitelji so zahtevali izključitev, a se je glavni sodnik Bjorn Kuipers odločil za karton rumene barve. Liverpoolčani so si do konca polčasa priigrali še nekaj lepih priložnosti, zagotovo je najlepšo v 42. minuti zapravil Georginio Wijnaldum, ki je po podaji Trenta Alexander-Arnolda v kazenskem prostoru popolnoma neovirano sprožil krepko čez gol.

Firmino napadal, do dela tudi Alisson
Liverpoolovo obleganje Realovih vrat se je nadaljevalo tudi v drugem polčasu, najnevarnejši za Courtoisa pa je bil Roberto Firmino, ki je že takoj sprožil v vratarja, v 48. minuti je po predložku Alexander-Arnolda z desne strani z glavo žogo poslal mimo gola, nekaj minut pozneje z roba kazenskega prostora še čez gol. Po uri igre je Jürgen Klopp stavil na vse ali nič in branilca Kabaka zamenjal z napadalcem Diogom Joto, namesto Milnerja pa je v igro poslal še Thiaga Alcantaro. Po dobri uri igre, natančneje v 66. minuti, so končno zapretili tudi Madridčani. Po globinski podaji iz protinapada se je moral z dvojno obrambo izkazati vratar Alisson Becker, ki je najprej posredoval pred Viniciusom Juniorjem, nato še pred Benzemajem. Do konca srečanja so Liverpoolčani jalovo napadali, Madridčani so se uspešno branili in le še čakali na zadnji Kuipersov žvižg.

Phil Foden je postal šele drugi nogometaš, mlajši od 21 let, v zgodovini, ki je zadel na obeh četrtfinalnih obračunih v Ligi prvakov. Prvi, ki mu je to uspelo, je bil Kylian Mbappe, ki je v sezoni 2016/17 pri 18 letih dvakrat zadel za Monaco – obakrat prav proti Borussii iz Dortmunda. Foto: EPA
Jude Bellingham je zadel v 15. minuti. Foto: EPA

Bellingham ukanil Edersona
V Dortmundu so prvi polčas dobili gostitelji, ki so na odmor odšli z minimalno prednostjo, potem ko je mrežo Edersona zatresel Jude Bellingham. Ta je v 15. minuti lepo sprejel žogo v kazenskem prostoru in jo zavrtinčil mimo Rubena Diaza v gol. Ederson je žogo lahko le odbil v mrežo. 1:0. Angleški podprvaki so bili sicer v prvem delu prav tako nevarni, najlepši priložnosti pa sta zapravila Kevin De Bruyne in Riyad Mahrez. Belgijec je v 26. minuti žogo poslal v prečko, Alžircu pa je po dobre pol ure igre okroglo usnje z golove črte izbil Bellingham.

Mahrez izenačil z bele točke
Sinjemodri so v uvodnih minutah drugega polčasa izid le izenačili. V 52. minuti si je veliko napako privoščil Emre Can, ki je v kazenskem prostoru igral z roko. Z bele točke je bil tri minute pozneje natančen Riyad Mahrez, ki je meril v desni kot. S tem je postal tretji Alžirec, ki je zadel v izločilnih bojih Lige prvakov po Yacineju Brahimiju (leta 2015) in Nabilu Bentalebu (leta 2019).

Foden s projektilom potrdil polfinale
Streli gostiteljev na gol so bili sila redki, a v 69. minuti je bilo zelo vroče po predložku Marca Reusa z leve strani, ko je Mats Hummels iz neposredne bližine žogo z glavo neovirano poslal čez vrata. City je bil sicer podjetnejši, njihova igra pa je sadove obrodila v 75. minuti, ko je za preobrat poskrbel Phil Foden. Ta je s projektilom ukanil vratarja Marwina Hitza, ki bi morda lahko posredoval bolje. Potnik v polfinale je bil odločen.