Haavard Nielsen
Haavard Nielsen je Norvežanom zagotovil tri točke proti Bolgariji. Foto: EPA
Euro 2016: Vrhunci ponedeljkovih tekem
Islandci presenečajo, Norvežan postavil rekord

Že na svetovnem prvenstvu so izbranci Safeta Sušića igrali podpovprečno. Kvalifikacije za evropsko prvenstvo so začeli pod pričakovanji, saj imajo po treh tekmah le dve točki.
Džeko zabil za vodstvo
Belgijci so imeli pobudo v prvem polčasu. V 9. minuti je Eden Hazard nevarno streljal, a se je izkazal vratar Asmir Begović. V 28. minuti je Miralem Pjanić z leve strani lepo podal žogo v kazenski prostor, pritekel je Edin Džeko in z močnim strelom z levico matiral Thibauta Courtoisa. Nevarno pred vrati gostiteljev je bilo še deset minut pred odmorom, ko je s prostega strela z 22 metrov poskušal Jan Vertonghen, Begović pa je bil znova na pravem mestu.
Belgijci izenačili po slabem posredovanju Begovića
V 51. minuti je Radja Nainggolan izenačil s strelom z roba kazenskega prostora, Begović je slabo posredoval, žoga mu je ušla v mrežo. V 62. minuti je Džeko odlično streljal z glavo, Courtois pa je žogo odbil v kot. Zadnjo priložnost na tekmi je imel rezervist Dries Mertens tri minute pred koncem, ko je z 18 metrov za las meril mimo desne stranice.
Zgodovinska zmaga Islandcev
Islandija ima po treh tekmah maksimalnih devet točk v skupini A. Nizozemci so še drugič v kvalifikacijah klonili. Dvakrat je zadel Gylfi Sigurdsson, ki je bil vprašljiv za to tekmo, saj si je v petek na srečanju proti Latviji poškodoval stopalo.
V 10. minuti je Stefan de Vrij v kazenskem prostoru podrl Birkirja Bjarnasona, Sigurdsson pa je bil natančen z bele točke. Vezist Swanseaja, ki je marca lani blestel tudi v Stožicah proti Sloveniji, je tri minute pred odmorom povišal na 2:0 po kotu. Nizozemcem ni uspelo izbiti žoge, Sigurdsson pa jo je mojstrsko poslal pod prečko.
Guss Hiddink je ob odmoru v igro poslal Klaasa-Jana Huntelaarja, gostje so imeli terensko premoč, a pred vrati niso imeli pravih idej. Tulipani so proti Islandiji izgubili prvič na deseti medsebojni tekmi. Po treh tekmah imajo le tri točke, za Čehi in Islandci zaostajajo že šest točk.

Hrvati razbili Azerbajdžan
Hrvaška je v skupini H nad Azerbajdžanom dosegla še tretjo zmago, v Osijeku je premagala Azerbajdžan s 6:0. Že po prvih 45 minutah je bilo 4:0, strelske vaje pa je v 11. minuti začel Andrej Kramarić. Sredi prvega polčasa je Matea Kovačića zamenjal Ivan Perišić. Zaupanje selektorja Nika Kovača je upravičil, saj je zadel v 34. in 45. minuti, Marcelo Brozović pa se je med strelce vpisal v sodniškem dodatku prvega polčasa. V drugem polčasu je zadel še Luka Modrić z bele točke, Rashad Sadygov pa je zatresel lastno mrežo.

Italija je bila boljša od Malte, edini gol je v 24. minuti dosegel Graziano Pelle. Norveška je z 2:1 ugnala Bolgarijo.