"Samozadovoljstvo bi lahko bil naš največji sovražnik v tem času. Ne moremo si dovoliti, da verjamemo, da smo varni," je Kluge povedal na spletni novinarski konferenci.

Regionalni direktor WHO-ja za Evropo Hans Kluge opozarja pred prehitro odpravo omejevalnih ukrepov. Foto: EPA
Regionalni direktor WHO-ja za Evropo Hans Kluge opozarja pred prehitro odpravo omejevalnih ukrepov. Foto: EPA

Opozoril je še, da so v Evropi potrdili skoraj polovico vseh okužb in da je v Evropi šest od desetih držav, kjer so zaznali največ novih okužb, so sporočili iz evropskega WHO-ja.

Vsako rahljanje ukrepov z največjo previdnostjo
Vsako rahljanje ukrepov pri omejevanju socialnih stikov je treba sprejeti z največjo previdnostjo in postopoma, je povedal. "Ni prehitevalnega pasu k novi normalnosti," je posvaril. Države je pozval, naj se držijo strategij, ki upočasnjujejo širjenje novega koronavirusa, kot so testiranje, iskanje stikov obolelih in izoliranje. Po njegovem mnenju ni toliko vprašanje, ali bo prišel drugi val, ampak bolj, ali nas bo prvi kaj izučil in ali se bomo med valovi znali pripraviti in okrepiti sposobnosti odziva.

Tragedija: Polovica umrlih v domovih za starejše občane
Kluge je še spregovoril o tragediji, da je bila okoli polovica vseh, ki je v Evropi umrla zaradi nove bolezni, stanovalcev v domovih za starejše občane in podobnih ustanovah. "To je nepredstavljiva človeška tragedija," je dejal. Pozval je, da bo treba v prihodnje več pozornosti nameniti takšnim ustanovam, da ti ljudje ostanejo integrirani v družbo in da se vzpostavijo centri, ki so osredotočeni na človeka.

Bruselj: Metodologije ne moremo vsiljevati

Članice EU-ja uporabljajo različne metode ugotavljanja števila umrlih za covidom-19, kar postavlja pod vprašaj izhodne strategije, saj je ustrezno spremljanje razmer eno od ključnih meril za rahljanje kriznih ukrepov. V Evropski komisiji poudarjajo, da metodologije članicam ne morejo vsiljevati in da ni ovir za tesnejše usklajevanje glede tega.

Članicam "ne moremo vsiljevati metodologije", je poudaril glavni govorec komisije Eric Mamer. Pri tem je pojasnil, da Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) tesno sodeluje s članicami s ciljem, da bi zagotovili primerljivejše podatke tudi v teh težkih in različnih okoliščinah. Članice pa se usklajujejo tudi v okviru odbora za varovanje javnega zdravja.

Članice iz različnih razlogov uporabljajo različne metode ugotavljanja števila umrlih za covidom-19. Med razlogi so na primer različne zdravstvene zmogljivosti ali različne zdravstvene politike, pa je pojasnil govorec komisije za področje zdravja Stefan de Keersmaecker.