Pri IOM-ju so komentirali, da je številka 10.000 'šokantna, a ne presenetljiva'. Foto: EPA
Pri IOM-ju so komentirali, da je številka 10.000 'šokantna, a ne presenetljiva'. Foto: EPA
Prebežniški otrok
V letu 2015 je v Evropo brez spremstva in sorodnikov prišlo okoli 26.000 otrok. Foto: Reuters

Podatki, ki jih je prvi objavil britanski tednik The Observer, vključujejo vse otroke, za katerimi se je po popisu pri oblasteh v posamezni državi izgubila vsaka sled. Po besedah predstavnika
Europola Briana Donalda je več kot polovica otrok prebežnikov izginila v Italiji.

Italijanske oblasti so namreč že maja lani opozorile, da je od prejšnjega poletja iz sprejemnih centrov izginilo kar 5.000 otrok, oktobra pa so iz mesta Trelleborg na jugu Švedske sporočili, da je okoli 1.000 otrok in mladostnikov brez družin, ki so mesec prej prišli v njihov center, izginilo. Več kot tisoč otrok naj bi izginilo tudi v Grčiji, ki je za večino prebežnikov vstopna točka v Evropsko unijo.

"Ocene, da gre skupno za več kot 10.000 otrok, niso nerazumne," je povedal predstavnik Europola. "Niso pa bili vsi zlorabljeni. Poleg tega jih je bilo veliko ponovno združenih z njihovimi družinami. Je pa res, da ne vemo, kje so in kaj kdo dela z njimi," je poudaril. Pri Europolu so dejali še, da so se številne kriminalne združbe, vpletene v tihotapljenje ljudi, zdaj usmerile prav v prebežnike, ki jih silijo v suženjstvo, spolnost ali druge nezakonite dejavnosti.

V begunskem valu skoraj tretjina otrok
Po ocenah Europola je lani v Evropo prišlo okoli milijon prebežnikov, med to množico je bilo okoli 27 odstotkov otrok. "Niso vsi brez spremstva staršev, a imamo dokaze, ki kažejo na to, da bi bil lahko velik delež brez spremstva," je dejal Donald in posvaril, da obstaja vseevropska kriminalna združba, ki prebežnike izkorišča na različne načine. Na Madžarskem in v Nemčiji so aretirali številne zločince, ki so te ljudi izkoriščali. Med drugim delujejo tudi znotraj tihotapskih združb, ki na balkanski begunski poti predstavljajo veliko težavo.

Mednarodna organizacija za migracije (IOM) je dejala, da je 10.000 pogrešanih otrok "šokanten, a ne presenetljiv podatek".

Po podatkih dobrodelne organizacije Save the Children pa je lani v Evropo prišlo 26.000 mladoletnikov, ki so bili povsem sami, torej brez spremstva najožjih sorodnikov.