Ottawa je presenetila branilce naslova in potrdila nekatera predvidevanja, da Pingvinom ne bo lahko. Pet od zadnjih 10 prvakov se je moralo posloviti v prvem krogu končnice ali pa do končnice sploh ni prišlo. Foto: Reuters
Kojoti niso dobili serije v končnici od leta 1987, ko je bilo moštvo še v Winnipegu. Foto: Reuters
Colorado je na koncu rednega dela povsem popustil, tokrat pa je šokiral najboljše moštvo rednega dela Zahodne konference. Foto: Reuters

Branilce naslova je s 5:4 presenetila Ottawa, San Jose je v zadnji minuti šokiral Colorado, ki je slavil z 2:1. Z enakim izidom je Philadelphia premagala New Jersey, Phoenix pa je s 3:2 ugnal Detroit, najboljše moštvo zadnje etape rednega dela.

PITTSBURGH (4) - OTTAWA (5) 4:5 (1:2, 1:2, 2:1)
Malkin 4., 31., Adams 46., Goligoski 58.; Regin 9., Neil 15., Kelly 22., Karlsson 34., Ruutu 50.
Obrambe: Fleury 21; Elliott 17.

Senatorji so se znašli v zaostanku po 183 sekundah, a so po dobrih 14 minutah že vodili z 2:1. Prednost so povišali v drugi tretjini z dvema zadetkoma ob številčni premoči. Odločitev je padla v 50. minuti, ko je Jarkko Ruutu zadel za 5:3. Sidney Crosby, ki je na zadnjih 5 tekmah dosegel 15 točk, je bil podajalec pri treh zadetkih, vendar je prvi strel na gol sprožil šele v zadnji tretjini. Po prvem golu Jevgenija Malkina so Pingvini v naslednjih 22 minutah na gol Briana Elliotta sprožili le en strel.

NEW JERSEY (2) - PHILADELPHIA (7) 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
Zajac 58.; Pronger 30., Richards 37.
Obrambe: Brodeur 12; Boucher 23

Letalci so dobili tekmo, čeprav so proti vratom Martina Brodeuraja streljali le 14-krat. Na drugi strani je s 23 obrambami blestel Brain Boucher, ki je v končnici branili na prvi tekmi po osmih letih. Klonil je le v 58. minuti, ko je Vragom kanček upanja prinesel Travis Zajac. New Jersey je izpadel v prvem krogu končnice v zadnjih dveh sezonah. "V obrambi smo igrali dobro, v napadu pa nismo znali izkoristii številčne premoči," je povedal Brodeur. Vragi so imeli štiri "power playe".

PHOENIX (4) - DETROIT (5) 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)
Yandle 15., Wolski 27., Morris 43.; Holmström 13., Lidström 17.
Obrambe: Brizgalov 38; Howard 32.

Junak tekme je bil Derek Morris, ki je odločil tekmo v 43. minuti in bil podajalec pri prvih dveh zadetkih Kojotov. Phoenix je bil v igri z igralcem več šele 28. v Ligi NHL, tokrat pa je za tri gole potreboval tri izključitve nasprotnikov. Kojoti niso izkoristili igralca več v zadnjih 20 poskusih tekem rednega dela.

SAN JOSE (1) - COLORADO (8) 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Clowe 48.; Liles 33., Stewart 60.
Obrambe: Nabokov 28; Anderson 25

Osmoljenec večera je bil nekdanji igralec Colorada Rob Blake, od katerega se je 50 sekund pred koncem plošček po strelu Chrisa Stewarta odbil v mrežo Jevgenija Nabokova. Sharksi so izgubili prvo tekmo končnice že četrtič zapored.