Žan Kranjec je dočakal razmere, ki so mu pisane na kožo, na trdi, tudi poledeneli podlagi, pa je naredil preveč napak za vrhunsko uvrstitev. Brez teh bi bil v igri za četrte stopničke sezone. Nova priložnost bo že v soboto, saj bo v Aspnu še en veleslalom. Začel se bo ob 18. uri, prenos na TV Slovenija 2. Foto: AP
Nastopa Odermatta in Kranjca na prvi progi veleslaloma v Aspnu

Osmi veleslalom sezone svetovnega pokala in osma zmaga neverjetnega Odermatta. Tokrat se je zdel ranljiv: na prvi progi je bil le za 12 stotink hitrejši od Norvežana Alexandra Steena Olsena, z veliko težavami pa se je spoprijemal na drugi postavitvi, a se vedno mojstrsko rešil in imel v cilju 14 stotink prednosti pred rojakom Loicom Meillardem. Prejšnji teden je v Palisades Tahoeju zmagal za 12 stotink. Tretji je bil Norvežan Atle Lie McGrath, medtem ko je Steen Olsen nazadoval na 7. mesto.

Odermatt se ni počutil dobro
"To je bil moj verjetno najtežji dan sezone, bilo je težko, ne vem, zakaj, najverjetneje ta visoka nadmorska višina, tople temperature. Že od starta se nisem počutil dobro, imel sem občutek, da sem počasen in da porabljam preveč energije. Zelo sem vesel, da mi je nekako le uspelo in da je bilo spet dovolj,"
je bil v ciljni areni novega dosežka vesel Odermatt.

Nastopi zadnjih štirih finalistov v Aspnu

Kranjec hiter le na določenih odsekih
Žan Kranjec v finalu ni smučal tako, kot si je želel. Že na prvi progi je naredil napako (odsek ob prehodu s strmine na ravnino je še nekaterim delal preglavice), a ohranjal hitrost, na predzadnjem sektorju je bil celo za 47 stotink hitrejši od Odermatta. Na celotni progi je za Švicarjem zaostal za 43 stotink, kar je bilo dobro izhodišče za napad na stopničke. Na drugi progi se izšlo, vsekakor pa je pokazal kar nekaj vrhunskih zavojev, tako da je vtis precej boljši kot v Palisader Tahoeu (17. mesto). Očitno je le našel prave prave nastavitve.

Bergant našel veliko razlogov za optimizem
"Danes je Žan pokazal čisto drug obraz kot pred enim tednom v Kaliforniji. Z njegovim pristopom in smučanjem smo zadovoljni. Žal sta se mu primerili dve napaki, ena v prvem teku, ena še večja v drugem. Vendar pa lahko, upoštevajoč pokazano in kako mu dela material in kako on deluje, z optimizmom gledamo na jutrišnji dan, ko imamo še en veleslalom,"
je dejal trener slovenske moške ekipe za tehnični disciplini Klemen Bergant.

Kristoffersen in Zubčić 19 točk pred Slovencem
Pomembno je tudi, da Kranjčeva konkurenta v boju za 2. oziroma 3. mesto v skupnem veleslalomskem seštevku (mali globus je seveda že oddan Odermattu, veliki prav tako) nista bila preveč uspešna. Henrik Kristoffersen je končal na 8. mestu, Filip Zubčić pa je bil 15. Oba sta zdaj s 330 točkami izenačena na 2. mestu veleslalomskega seštevka, Kranjec pa ostaja četrti (311 točk). Do konca sezone so še trije veleslalomi, Kranjcu pa sta nevarna tudi Meillard (288) in Steen Olsen (283).