Da je Michelle Obama sprva močno nasprotovala soprogovi predsednikovi kandidaturi, ni nič novega. Foto: EPA
Da je Michelle Obama sprva močno nasprotovala soprogovi predsednikovi kandidaturi, ni nič novega. Foto: EPA
Rahm Emanuel je Belo hišo zapustil oktobra 2010. Foto: EPA
Zakonca naj bi se pogosto počutila 'ujeta'. Foto: EPA
Michelle naj bi sprva s hčerkama mislila živeti kar v Chicagu. Foto: EPA

Knjigo novinarke New York Timesa Jodi Kantor je Bela hiša že označila za pogrevanje tople vode, zakonca Obama pa zanjo nista dala intervjuja.
Avtorica je knjigo napisala na podlagi pogovorov s sedanjimi in nekdanjimi sodelavci predsedniškega para v Beli hiši. Med drugim razkriva, da je bila prva dama enkrat ali večkrat tudi v sporu z nekdanjim šefom kabineta Bele hiše Rahmom Emanuelom in tiskovnim predstavnikom Robertom Gibbsom.

Michelle naj ne bi bila zadovoljna s tem, kako je Emanuel vodil pogajanja s kongresom o reformi zdravstvenega sistema, ki je bila potrjena leta 2010, predsedniku pa naj bi dejala, da bi si moral okrog sebe postaviti novo ekipo.
Kantorjeva trdi, da je istega leta Emanuel ponudil svoj odstop z mesta šefa kabineta, potem ko je bilo v več medijih objavljeno, da je on še edini v Beli hiši, ki drži skupaj Obamovo predsednikovanje. Do ponudbe odstopa, ki ga Obama ni sprejel, je prišlo na vrhuncu razgretih sporov glede zdravstvene reforme, pri kateri se je pragmatični Emanuel najbolj udaril s prvo damo.

Emanuel je oktobra 2010 vseeno zapustil Belo hišo in kandidiral za mesto čikaškega župana - mesto, na katerem je še danes.

Gibbs "eskplodiral"
Z Gibbsom pa naj bi se Michelle Obama sprla, potem ko je v javnost pricurljala novica, da naj bi francoski prvi dami Carli Bruni Sarkozy povedala, da je njeno življenje v Beli hiši "pekel". Predsednikova svetovalka Valerie Jarret je kritizirala Gibbsa, da prva dama ni zadovoljna s tem, kako se je urad tiskovnega predstavnika odzval na incident, medtem ko naj bi Gibbs "eksplodiral", da naj se prva dama ne vpleta v njegovo delo. Ne glede na vse, so se odnosi pozneje umirili.

Knjiga opisuje prvo damo ZDA kot več kot le prijazen ženski obraz, ki vodi kampanjo za zmanjšanje debelosti pri ameriških otrocih z zdravo prehrano. Sprva naj bi bilo prilagajanje na življenje v Beli hiši, ki jo je imela za "fantovski klub", težko, vendar težav naj ne bi bilo več.
On v Washingtonu, ona v Chicagu?
Barack Obama je sam že pisal v svojih knjigah in tudi javno večkrat povedal, da se je poročil z uspešno žensko in da je logično, da bo imela tudi svoje mnenje. Vendar nova knjiga Michelle ne pripisuje niti približno takšne vloge, kot jo je imela na primer Hillary Clinton v 90. letih. Michelle Obama naj bi si uvodoma leta 2009 želela celo ostati v Chicagu s hčerkama, kar na srečo politične prihodnosti moža ni storila. Položaju naj bi se "prilagodila" in naj ne bi imela težav s tem, da Barack Obama znova kandidira za predsednika ZDA.

"Čustva, misli in zasebni trenutki, ki jih opisuje knjiga, odražajo večinoma le misli avtorice, čeprav jih pripisuje predsedniku in prvi dami. Takšna opisovanja iz druge roke so značilna za vse administracije v sodobni politični zgodovini in pogosto se z njimi pretirava," se je na knjigo odzval namestnik tiskovnega predstavnika Bele hiše Eric Shultz.

Knjiga, ki je Baracku in Michelle Obama na splošno naklonjena, opisuje tudi druge anekdote iz življenja v Beli hiši. Predsednik naj bi bil na primer večkrat razočaran nad tem, kako o njem pišejo mediji, opisuje člane kabineta, ki preklinjajo, pa tudi občutek ujetosti predsedniškega para.