Otroci, stari od 5 do 11 let, so prejeli tretjino odmerka cepiva, ki ga sicer dobijo odrasli.

Kot so sporočili iz podjetij, klinične preiskave v II./III. fazi kažejo, da je cepivo pri otrocih med 5. in 11. letom izzvalo imunski sistem, ki je primerljiv s tistim, ki so ga potrdili v starostni skupini med 16. in 25. letom. Ob tem so sporočili tudi, da je varnostni profil v splošnem primerljiv s tistim pri starejših.

Foto: BoBo
Foto: BoBo

"Od julija so se primeri okužb pri otrocih v ZDA povečali za 240 odstotkov, s čimer se je potrdila potreba po cepljenju," je v izjavi za javnost zapisal izvršni direktor Pfizerja Albert Bourla.

"Izsledki kliničnih študij pomenijo močno osnovo za prošnjo za odobritev našega cepiva za otroke med 5. in 11. letom, načrtujemo, da bomo prošnjo na FDA in druge regulatorje naslovili kot nujno."

Dva vira sta ta mesec za Reuters dejala, da bi lahko ameriške zdravstvene oblasti o uporabi cepiva pri mlajših otrocih odločale v treh dneh po vložitvi prošnje. Čeprav se je število okuženih otrok zaradi nalezljive različice delta močno povečalo, pa ni dokazov, da bi bila nevarnejša za otroke.

V ZDA in drugih državah s cepivom Pfizerja in BioNTecha cepijo otroke od 12. leta dalje. Najprej je bila sicer dovoljena uporaba cepiva za izredno uporabo ob 16. leta dalje, pretekli mesec pa je FDA izdala dovoljenje za redno uporabo.

Otrokom, starim med 5. in 11. letom, so dali dva odmerka cepiva, pri čemer so dobili tretjino količine odmerka, kot ga sicer dobijo stari 12 let in več. Podjetja pričakujejo, da bodo podatki o učinkovitosti cepiva pri otrocih, starih med 2. in 5. letom, ter otrocih, starih od 6 mesecev do 2 let, znani v zadnjem četrtletju leta.

V nasprotju z večjimi kliničnimi študijami, izvedenimi pri odraslih, pri 2268 otrocih niso primerjali števila primerov okužb pri cepljenih in tistih, ki so dobili placebo, temveč so primerjali število protiteles, nastalih po cepljenju, pri otrocih in pri odraslih.

Foto: EPA
Foto: EPA

Na Kubi množično cepljenje otrok od 2. leta dalje

S septembrom so na Kubi kot v prvi državi na svetu začeli množično cepljenje otrok, starih dve leti in več. Cepljenje ni obvezno, a številni Kubanci vozijo svoje otroke v bolnišnice, da bi prejeli odmerek domačega kubanskega cepiva Soberan, poroča CNN. Tako kot pri odraslih bo tudi za otroke veljalo, da morajo za polno zaščito prejeti tri odmerke cepiva. Podobno kot drugje po svetu se tudi na Kubi število okužb zaradi širjenja različice delta hitro povečuje.

Po uradnih statistikah se je doslej v tej otoški državi z novim koronavirusom okužilo najmanj 117.500 mladoletnikov. Zaradi naraščanja števila okužb šole z začetkom šolskega leta niso odprle svoje vrat, temveč poteka šolanje na daljavo po televiziji, saj številni Kubanci nimajo dostopa do spleta. Cilj oblasti je 90-odstotna imunost do sredine novembra, ko načrtujejo odprtje meja, predvidoma naj bi takrat odprli tudi šole.

Avgusta se je število okužb začelo hitro večati, zato so oblasti začele tudi uporabljati kitajsko cepivo Sinopharm, čeprav je to manj učinkovito kot kubansko cepivo, trdijo kubanski znanstveniki. Kubanski proizvajalci cepiva so sprva načrtovali, da bodo do septembra proizvedli dovolj cepiva za vseh 11,2 milijona prebivalcev, a so pozneje sporočili, da zaradi pomanjkanja surovin, za kar so okrivili ameriški embargo, to ne bo mogoče.