Mahomes je bil takoj po koncu tekme v objemu svoje družine. Foto: Reuters

To je bila preprosto nora tekma. Šlo je za ponovitev Super Bowla izpred štirih let, ko je San Francisco vodil za deset točk, a ostal brez vsega. 49ersi so tudi tokrat vodili z desetimi točkami prednosti, polčas dobili z 10:3, vodili so v podaljšku, a zadnjo je imel spet zunajserijski Patrick Mahomes, ki je Chiefse popeljal še do četrtega naslova prvaka.

SOS-odmev o zadnjem Super Bowlu

132 David Toff Turšič o razpletu Super Bowla
Hardman po ujeti podaji življenja. Foto: Reuters

Patrick Mahomes nizal velike poteze
Mahomes v prvem polčasu ni igral dobro (uspela mu je ena podaja za 53 jardov), a so Chiefsi v nadaljevanju akcije izgubili žogo. V drugem polčasu pa se je ogrel, vrnil Kansas v igro, blestel pa je v podaljšku, ne le s podajami, ampak tudi s tekom. Najprej mu je uspel tek v četrtem poskusu (če ne bi pridobil jarda, bi bila tekma končana), pozneje pa še tek za 19 jardov, ko je žogo spravil 13 jardov do raja. Zadnjo potezo je potegnil tri sekunde pred koncem podaljška, ko je s treh jardov v končni coni našel Mecola Hardmana.

Na koncu je še tretjič prejel nagrado MVP finala: "To je res noro. Ponosen sem na fante, uspela nam je res pomembna zgodba. Hardman se je letos mučil z veliko stvarmi, na koncu je res opravil ogromno potezo. Navijači, kmalu se vidimo na paradi!"

Mahomes popeljal Kansas City do tretjega Super Bowla

Film tekme Kansas City − San Francisco

Christian McCaffrey je dosegel prvi zadetek na tekmi. Foto: Reuters

Prva četrtina − 0:0
Uvodni napad je dobil San Francisco, ki se je hitro in zanesljivo premikal po igrišču, prebil se je 25 jardov do končne cone, ko je žogo zapravil prvi zvezdnik 49ersov Christian McCaffrey. Kansas svojega prvega napada ni izkoristil, saj ni dosegel niti enega prvega poskusa. V drugem napadu sta bili obe ekipi v napadu še skromnejši in se nista premaknili skoraj nikamor. Igralci v belem so se v tretjem napadu razigrali, Brocku Purdyju sta uspeli dve srednje dolgi podaji (za 18 in 19 jardov).

Druga četrtina − 3:10
Obramba rdečih je nato ustavila San Francsico, ki pa je nato le dosegel prve točke na tekmi. Jake Moody je zadel najdaljši prosti strel v zgodovini Super Bowlov (55 jardov; rekord je veljal le dobro uro). Chiefsi so se v tretjem napadu le prebudili, Patricku Mahomsu je uspela 53 jardov dolga bomba na Mecola Hardmana, ki je žogo pripeljal devet jardov do končne cone, a v naslednji akciji je žogo izgubil tekač Isiah Pacheco. San Francisco napake ni unovčil, saj je hitro predal žogo. 49ersi so v svojem četrtem napadu prišli do prvega zadetka na tekmi. V pravi akciji se je v vlogi podajalca znašel Jauan Jennings, zaposlil McCaffreyja, ki je ujel žogo in z njo pretekel 21 jardov za vodstvo 10:0.

Kansas je imel dovolj časa za zadnji napad, v katerem pa je prek Harrisona Butkerja vendarle dosegel prve točke na tekmi. Pri Kansasu je Travis Kelce v prvem polčasu ujel le eno žogo, s katero pa ni pridobil niti enega jarda.

Harrison Butker je takole popravil rekord Super Bowlov. Foto: Reuters

Tretja četrtina − 10:0
Drugi polčas so Chiefsi začeli spet slabo, Pacheco je v prvi akciji namreč izgubil kar 12 jardov, za nameček pa je dve akciji pozneje Mahomes vrgel še prestreženo podajo! Čeprav je San Francisco prvi napad v drugem polčasu začel le 44 jardov od končne cone, mu ni uspelo pridobiti novega prvega poskusa, tako ni prišel niti do prostega strela. Kansas je v svojem tretjem napadu vendarle pokazal nekaj življenja, napad se je končal s prostim strelom Butkerja, ki je bil natančen s 57 jardov, s čimer je Moodyju prevzel rekord. Naslednja napada sta bila spet slaba, Chiefsi so ob koncu četrtine predajali žogo, prvaki Konference NFC so jo izgubili, kar je pomenilo, da je Kansas napad začel s 16 jardov. Mahomes je takoj s prvo podajo v končni coni našel Marqueza Valdesa Scantlinga, ki je popeljal Chiefse v prvo vodstvo v večeru.

Jauan Jennings je povedel San Francisco v vodstvo 16:13. Foto: Reuters

Četrta četrtina − 6:9
Napad San Francisca je po obupni tretji četrtini le oživel. Na poti do drugega zadetka so enkrat tvegali pri četrtem poskusu, v končni coni pa je Purdy našel Jenningsa za vodstvo s 16:13 (ekipa iz Kalifornije nato ni zadela strela za dodatno točko). Kansas je v naslednjem napadu dosegel tri točke s tretjim prostim strelom Butkerja, kar je pomenilo, da je bil izid izenačen sploh prvič v večeru (razen pri 0:0). Vsaka ekipa je v zadnjih dveh minutah zadela po še en prosti strel (Butker le tri sekunde pred koncem), kar pomeni, da se je tekma šele drugič v zgodovini Super Bowlov prevesila v podaljšek.

Podaljšek − 6:3
Žreb je osrečil San Francisco, ki je prvi dobil žogo, uspešno jo je premikal po igrišču, prišel devet jardov od končne cone, od koder je Moody dosegel prosti strel za vnovično vodstvo. Sledil je klasični napad Mahomesa, ko je metodično vodil napad in ga končal tri sekunde pred iztekom podaljša, ko je podal za drugi zadetek v večeru.

Himno je zapela pevka Reba McEntire, ob polčasu pa je imel krajši koncert Usher, ki se mu je pridružila tudi Alicia Keys.